Diety odchudzające

Najgorsze diety świata 2022 roku

28-03-2022

Zespół 27 ekspertów od dietetyki, psychodietetyki, cukrzycy, chorób serca i otyłości przyjrzał się 40 dietom. Oceniano je pod kątem: wartości odżywczej, bezpieczeństwa, zdolności do krótko i długotrwałej utraty wagi, łatwości stosowania, potencjału w zapobieganiu oraz leczeniu chorób serca i cukrzycy.

Za najgorszą uznano dietę Dukana, tuż za nią znalazły się: zmodyfikowana dieta ketogeniczna i dieta ketogeniczna klasyczna, dieta Whole30, dieta AIP (protokół autoimmunologiczny) i dieta Atkinsa.

Dieta Dukana

Dieta Dukana jest wysokobiałkowa. To bardzo restrykcyjny sposób żywienia, który może mieć negatywne skutki zdrowotne. Jest też dosyć skomplikowany. Składa się z czterech etapów. Długość pierwszego z nich zależy od liczby kilogramów, których chcemy się pozbyć. Drugi trwa do momentu osiągnięcia wymarzonej wagi. Dwa pierwsze etapy pomagają zrzucić zbędne kilogramy, dwa kolejne mają zapobiegać efektowi jo-jo. W pierwszym etapie można jeść: cielęcinę, wołowinę, drób, ryby, owoce morza, chudy nabiał. W drugim etapie wprowadza się warzywa, przy czym pięciodniowe okresy „z warzywami”, przeplatane są pięciodniowymi okresami „bez warzyw”. Długość trzeciej fazy zależy od tego jak dużo się schudło. Do swojego menu można włączyć większość owoców; dwa razy w tygodniu można też wypić kieliszek wina i zjeść deser, a na jeden dzień w tygodniu wraca się do etapu pierwszego. W czwartym etapie je się to, na co ma się ochotę i tylko jeden dzień w tygodniu wraca do etapu pierwszego.

Dieta keto

Dieta ketogeniczna (ketodieta, dieta ketogenna) to dieta bogatotłuszczowa i ubogowęglowodanowa, naśladująca stan, jaki w organizmie wywołuje głodówka. Podczas jej stosowania ciało czerpie energię z tkanki tłuszczowej (wytwarzane są ciała ketonowe). Eksperci umieścili ją tak nisko w rankingu, ponieważ uznali za niezdrową oraz dającą krótkotrwały efekt odchudzający. W tej diecie jemy głównie produkty z wysoką zawartością tłuszczu: tłuste mięsa, ryby, oleje, masło, śmietanę, sery, orzechy, oliwę, olej kokosowy, awokado. Z warzyw dozwolone są brokuły, papryka, pomidory, ogórki, cukinia, jarmuż. Dopuszcza się też grzyby (najlepiej smażone). Dieta jest uboga w witaminy i minerały, z tego powodu należałoby je suplementować. Z kolei brak błonnika pokarmowego może sprzyjać zaparciom. Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień tej diety, kiedy to organizm przestawia się na nowy metabolizm. Może wówczas pojawić się trądzik, apatia, rozdrażnienie.

Zmodyfikowana dieta ketogeniczna nie jest tak rygorystyczna jak klasyczna dieta keto. Pozwala zjadać trochę więcej węglowodanów i białek.

Dieta Whole30

Dieta Whole30 jest inspirowana dietą paleo. Zakłada, że człowiek nie potrzebuje w swoim menu cukru, nabiału, zbóż oraz roślin strączkowych. Mają one źle na nas wpływać, uszkadzając jelita, powodując nadciśnienie tętnicze, sprzyjając wysokiemu poziomowi cukru we krwi oraz migrenom, nasilając alergie.

Dieta Whole30 zaleca jedzenie bardzo dużych ilości białka. Są w niej dozwolone: mięso, owoce morza, ryby, jaja, orzechy, nasiona, owoce i warzywa, oliwa, olej kokosowy i rzepakowy, masło klarowane, każdy ocet (o ile nie ma w składzie cukru ani słodu). To dieta odchudzająca, gdzie w ciągu 30 dni można zrzucić kilkanaście kilogramów. Jest bardzo rygorystyczna, jakiekolwiek od niej odstępstwo powoduje, że trzeba ją zaczynać od nowa.

Dieta AIP

Protokół autoimmunologiczny to nie dieta odchudzająca, a system żywienia przeznaczony dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne (m.in.: Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń układowy). Jego zadaniem jest wyciszenie szalejącego układu odpornościowego i zlikwidowanie stanów zapalnych w organizmie, dzięki wykluczeniu produktów spożywczych je powodujących. Protokół ten jest bardzo restrykcyjny i niewłaściwie przeprowadzony może wywołać niedobory żywieniowe. Powinien być układany pod konkretną osobę, bo u każdego z nas mogą wystąpić inne problemy zdrowotne, czy inne alergie. Ogólnie rzecz biorąc w diecie AIP zakazany jest gluten, warzywa psiankowe (m.in. pomidory, ziemniaki, czy papryka), nabiał, orzechy, jaja, strączki, cukier i słodziki. Doradza się również odstawienie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. Ibupromu).

To program dietetyczny zainspirowany dietą paleo.

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa to kolejna w zestawieniu dieta niskowęglowodanowa, czyli mocno ograniczająca cukier, za to obfitująca w białka i tłuszcze. Niestety, jest też uboga w witaminy i stosowana przez dłuższy czas może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Główne składniki jadłospisu stanowią mięso i ryby oraz oleje roślinne. Dieta ta składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie nie wolno jeść: produktów zbożowych, owoców, warzyw zawierających skrobię, mleka oraz jogurtów. W drugim etapie wprowadza się owoce z niskim indeksem glikemicznym. Trzeci etap jest jednocześnie sposobem żywienia na całe życie. Tutaj ważne jest, aby węglowodanów nie łączyć z tłuszczami zwierzęcymi oraz jajami.

Wszystkie powyższe diety są mało urozmaicone, często eliminują całe, potrzebne nam, grupy produktów spożywczych. Są też restrykcyjne i trudne do stosowania przez dłuższy czas. Mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych i problemów ze zdrowiem.

 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności