Diety odchudzające

Niech żyją wakacje!

26-05-2021

Nawet na wakacjach warto pamiętać o dobrych nawykach żywieniowych. Nie chodzi o obsesyjne kontrolowanie tego, co się je i o odmawianie sobie różnych przyjemności, a o zachowanie umiaru i w miarę możliwości wybieranie zdrowszych alternatyw.

Najlepiej, żeby nasza wakacyjna dieta była jak najbardziej zbliżona do zdrowych posiłków, które spożywamy na co dzień, o ile oczywiście żywimy się zdrowo. Jeżeli na co dzień nie mamy czasu myśleć o jedzeniu zgodnie z zaleceniami dietetyków, to wakacje mogą być dobrą okazją do spróbowania zdrowszych wersji posiłków. I tak na przykład w hotelach często oferowane są świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, sprawdź, który smak najbardziej ci pasuje. Pamiętaj jednak, że – zwłaszcza czyste (bez domieszek warzywnych) – soki owocowe mają sporo cukrów, które bardzo łatwo wchodzą w boczki, więc jeśli skusisz się na taki sok, raczej nie bierz wtedy deseru. Jeżeli zazwyczaj nie jesz płatków na śniadanie, spróbuj ich na wyjeździe. Unikaj tylko płatków wysokoprzetworzonych, a skorzystaj z płatków owsianych, dodaj do nich suszone owoce, orzechy i jogurt – koniecznie naturalny, mleko lub napój roślinny.

Nie ładuj na talerz góry jedzenia, tylko dlatego że możesz, bo w końcu wykupiłeś wakacje all inclusive. Bądź wybredny. Jeżeli koniecznie musisz spróbować większości dań, to nakładaj sobie małe ilości. Nie bierz też wszystkiego za jednym podejściem do bufetu, ruszaj po nową potrawę, dopiero kiedy skończysz, to co jesz.

W czasie obiadu wybieraj mięsa grillowane, pieczone lub gotowane, unikaj natomiast dań smażonych (zwłaszcza tych w głębokim tłuszczu) i panierek. Zwróć uwagę, żeby na talerzu znalazło się dużo warzyw.

A co z goframi, lodami i innymi wakacyjnymi, słodkimi przyjemnościami? Nie odmawiaj ich sobie, ale po prostu zachowuj umiar, a twój żołądek będzie ci wdzięczny. Może zamiast trzech gałek lodów zjedz jedną, przecież jutro też możesz pójść na lody i wtedy skosztujesz innego smaku. Unikaj polew i posypek oraz bitej śmietany (która przeważnie i tak jest w sprayu). Śmiało zjedz gofra, jednak wybierz opcję z owocami (o ile są to świeże owoce, bo często dostajesz owoce z syropu lub frużelinę), albo posyp go tylko cukrem pudrem.

W czasie wakacji regularnie nawadniaj organizm. Najlepiej pij wodę. Pamiętaj o niej nie tylko na plaży, ale również podczas picia wieczornych drinków w barze. Uwaga: alkohol nie nawadnia. Przepijanie alkoholu wodą zapobiegnie zatrzymywaniu się płynów w organizmie, nieprzyjemnym obrzękom i bólowi głowy następnego dnia. Ponadto, zamiast słodkich likierów czy koktajli lepiej wybierz wytrawne wino, najlepiej czerwone, ma mniej kalorii, a do tego jest w nim prozdrowotny resweratrol.

Pamiętaj, żeby się ruszać, rowery, kajaki, rowery wodne, pływanie, granie w siatkówkę plażową, opcji jest bez liku. Nie musi to być sport wyczynowy, ale twoje ciało podziękuje ci za choć odrobinę ruchu.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności