Diety odchudzające
Obalamy dietetyczne mity
Każdy wie, że jeżeli chce się schudnąć, to nie można się objadać. Ale czy to znaczy, że wystarczy jeść 2 posiłki dziennie, a kolacja o godzinie 20-stej to prosta droga do nadwagi? Czy naprawdę muszę zrezygnować z czekolady, jeżeli chcę wejść w spodnie mniejsze o 2 rozmiary? Przeczytaj poniższy tekst, a znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania...
- Ilość posiłków jest bez znaczenia
Mit
Może ci się wydawać, że wszystko jest w porządku, czujesz się nieźle, jedząc tylko 2 posiłki dziennie i to ci wystarcza. Organizm człowieka potrafi dostosować się do określonego typu żywienia i regulować pory odczuwania głodu, czy wydzielania soku żołądkowego. Jednak dietetycy nie bez powodu zalecają jedzenie 4-5 posiłków dziennie. Kiedy jesz mniej posiłków, organizm robi zapasy energii (odkładane w postaci tkanki tłuszczowej), tak na wszelki wypadek, to pozostałość jeszcze z czasów kiedy biegaliśmy za mamutami. 2 posiłki dziennie nie tylko sprzyjają tyciu, ale i utrudniają schudnięcie.
- Po 18-stej nie jem kolacji
Mit
Wszystko zależy od twojego trybu życia i tego o której chodzisz spać. Generalnie, przyjmuje się, że kolację należy spożywać 2,5 - 3 h przed snem, bo tyle właśnie czasu organizm potrzebuje na strawienie posiłku. Jeżeli kładziesz się spać o 24-tej , a kolację zjesz o 18-stej, to jeszcze zdążysz zgłodnieć - a to grozi sięganiem po zapychacze (batoniki, chipsy, słone orzeszki). Jednak ważne jest żeby kolacja był lekkostrawna i nie obciążała układu pokarmowego. Unikaj zatem potraw smażonych i ociekających tłuszczem.
- Ruch jest gwarancją utraty kilogramów
Mit
Spotykam się z osobami, które poważnie wzięły się za odchudzanie, bardzo intensywnie ćwiczą, a waga ani drgnie. Można się rozczarować. Sekret tkwi w rodzaju uprawianego wysiłku. Spalanie tkanki tłuszczowej zaczyna się po przynajmniej 30 minutowym średnio wyczerpującym treningu (nie spływa z ciebie pot, oddech masz przyspieszony, ale nie dyszysz jak parowóz). Zatem krótki i intensywny wysiłek fizyczny z pewnością poprawi kondycję, ale nie przyczyni się do straty kilogramów.
Pamiętaj też o konieczności połączenia ruchu z odpowiednią dietą.
- Odchudzam się - unikam tłuszczów
Mit
Tłuszcz jest potrzebny dla prawidłowej pracy organizmu, jego brak w pożywieniu może przyczyniać się do suchości skóry, problemów hormonalnych, czy zaparć. Ważne jest jednak żeby wiedzieć jaki tłuszcz jeść. W twojej diecie nie może zabraknąć olejów roślinnych (zwłaszcza oleju rzepakowego, oliwy, oleju lnianego), ryb, orzechów (uważaj tylko z ich ilością - mała garść dziennie stanowczo wystarczy ); postaw też na chude mięsa - jak indyk. Ze swojego menu możesz śmiało wykluczyć mięso wieprzowe, czy też tłuszcz obecny we wszelkiego rodzaju słodkościach.
- Owoce jem bez ograniczeń - od nich nie tyję
Mit
Owoce to świetne źródło witamin, soli mineralnych i błonnika, stąd ich obecność jest jak najbardziej pożądana w twojej diecie. Uważaj jednak, bo owoce zawierają też dużo łatwo przyswajalnych cukrów, które w nadmiarze są zamieniane w tkankę tłuszczową. Unikaj zwłaszcza bananów i winogron. Zdecydowanie lepsze będą jabłka, truskawki (byle bez śmietany), owoce jagodowe.
Zwróć uwagę, jakie soki owocowe pijesz, te kupne bardzo często są dosładzane i z prawdziwym owocem mają niewiele wspólnego.
- Chcę schudnąć - absolutnie nie jem czekolady
Mit
Możesz sobie pozwolić na mały kawałeczek gorzkiej czekolady, na przykład co drugi dzień. Ważne jest żeby czekolada była rzeczywiście gorzka (zawartość kakao powyżej 70%), ponieważ ma mniej tłuszczu i niższy indeks glikemiczny niż inne rodzaje czekolady. Ma za to działanie uspakajające i relaksujące, ułatwi zatem przetrwanie ciężkiego dnia na diecie.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia. |
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl |
---|