Diety odchudzające

Podkręć przemianę materii i zacznij chudnąć

24.12.2013

Metabolizm można przyspieszyć. Jednak zamiast biec do apteki i wydawać spore pieniądze na suplementy, które mają poprawić np. spalanie tłuszczu, warto najpierw zastanowić się nad swoja dietą i trybem życia.

  • Imbir – zalicza się go do żywności rozgrzewającej i przyspieszającej przemianę materii. Jeden ze składników imbiru o nazwie gingerol przyspiesza spalanie tłuszczu zmagazynowanego w okolicach jamy brzusznej. To bardzo ważne albowiem tzw. tłuszcz trzewny jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Gingerol działa najskuteczniej w połączeniu z innymi substancjami obecnymi w kłączu świeżego imbiru.
  • Pieprz i papryka – uważa się, że ostre przyprawy mogą przyspieszyć przemianę materii aż o 10%. Co to znaczy? Jeżeli nasze zapotrzebowanie energetyczne wynosi 1800 kcal, to po zjedzeniu spaghetti z ostrą papryką możemy zjeść 3 kostki gorzkiej czekolady, które dostarczą nam 180 kcal – czyli tyle ile nasz organizm powinien nadprogramowo spalić w wyniku działania ostrej przyprawy.
  • Białko – wiadomo, że zwiększona ilość białka w diecie powoduje przyspieszenie przemiany materii. Dzieje się tak ponieważ białko wzmaga produkcję hormonu wzrostu, który zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię nawet o 15 %. Stąd wysoka popularność diet wysokobiałkowych (np. diety Duncana). Ale uwaga – z takimi dietami wiąże się niebezpieczeństwo! Nie dostarczają one wystarczającej ilości witamin i minerałów. Powodują zaparcia. Najkorzystniejsza dla zmniejszenia masy ciała będzie dieta o lekko podwyższonej zawartości białka, bogata w warzywa.
  • Kwasy tłuszczowe omega – tłuszcze obecne w rybach zimnych wód (łosoś, śledź, tuńczyk, halibut) pobudzają enzymy rozkładające złogi tłuszczu w tkankach podskórnych. Ryby w ciągu tygodnia powinniśmy jeść 2-3 razy, po ok. 150-200 g.
  • Witamina B6– witamina ta ma zdolność uaktywniania energii zamkniętej w komórkach tłuszczowych. Witaminę B6znajdziemy w mące z pełnego przemiału, awokado, otrębach.
  • Jod – pierwiastek ten jest potrzebny do produkcji hormonu (tyroksyny) produkowanego przez tarczycę. Kiedy tego hormonu brakuje w naszym organizmie, przemiana materii wyraźnie zwalnia. Nawet niewielkie niedobory w wydzielaniu tyroksyny mogą poważnie utrudniać chudnięcie.  Kiedy nie możesz schudnąć mimo rygorystycznego przestrzegania diety koniecznie odwiedź endokrynologa i zbadaj poziom hormonów tarczycy, być może cierpisz na niedoczynności tego organu. Jod znajdziesz w rybach morskich i suszonych glonach.
  • Ruch – wysiłek fizyczny znacząco może podkręcić nasz metabolizm. Nie znaczy to, że na siłowni powinniśmy wylewać siódme poty. Szybciej gubimy kilogramy kiedy wykonujemy ćwiczenia w umiarkowanym tempie. Obowiązuje zasada 3x30x300, czyli ćwiczymy 3 razy w tygodniu, przynajmniej 30 minut, przy tętnie ok. 300 uderzeń/minutę.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności