Smaczna kuchnia

Kuchnie świata – kuchnia kreteńska

08-12-2017

Dieta kreteńska jest uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie. Chociażby z tego powodu, goszcząc na tej wyspie, warto spróbować regionalnych specjałów.

Typowe elementy diety mieszkańców Krety

Oliwa

Jednym z podstawowych składników kuchni mieszkańców Krety jest oliwa. Skrapiają nią dakos (czyli rodzaj twardego chleba) podawany na początku posiłku, dodają ją do sałatek i warzyw oraz sosów, mięs i ryb.

Oliwa ma świetny skład kwasów tłuszczowych. Jest korzystna dla osób cierpiących  na nadciśnienie tętnicze, czy choroby serca. Może zwiększać poziom tzw. „dobrego” cholesterolu. Dzięki jej obecności witaminy zawarte w warzywach są lepiej przyswajane przez organizm człowieka.

Ryby

Fakt, że Kreta jest wyspą, powoduje iż podstawowym pożywieniem jej mieszkańców są ryby. Kreteńczycy jedzą przede wszystkim dorady, płaszczki, tuńczyka. Grillują je, pieką lub smażą. Przyrządzają z nich również pyszną zupę z natką pietruszki i czosnkiem, tzw. kakavię.

Ryby stanowią doskonałe źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które poprawiają odporność, przeciwdziałają depresji oraz wspomagają pamięć. Więcej o rybach przeczytasz tutaj: http://www.dowiedzsiewiecej.indykpol.pl/pl/zdrowie_i_uroda/zasady_zdrowego_zywienia,8/258,jedzmy_ryby__nie_tylko_w_wigilie.html.

Warzywa

Na kreteńskich stołach często goszczą warzywa strączkowe (soczewica, bób, fasola) oraz bakłażany, cukinie, pomidory, papryka i pory.

Dzięki temu jadłospis Kreteńczyków jest bogaty w przedłużające życie i pozwalające zachować młodość przeciwutleniacze.  

 

Co konkretnie można zjeść na Krecie

  • Meze – są to po prostu przystawki; szczerze mówiąc, czasem wystarczy zamówić tylko kilka różnych przystawek, żeby wyjść z restauracji szczęśliwym i najedzonym.
  • Ser xinomyzithra – wyrabia się go z mleka owczego lub koziego i serwatki; jest to ser kwaśny, kremowy w konsystencji. Może być podawany w delikatnej panierce. Przeważnie serwuje się go z bardzo twardym chlebem dakos i posiekanymi pomidorami oraz oliwą.
  • Horata – czyli dzikie sałaty, duszone lub podawane z cytryną.
  • Fava – pasta z fasoli lub grochu, podaje się ją jako przystawkę lub jako dodatek do dania głównego; jest bardzo sycąca.
  • Dolmades (dolma) –  swego rodzaju gołąbki: w liście winorośli, zawija się faszerowane kwiaty cukinii, ryż lub mięso.
  • Boubouristoi – są to smażone ślimaki podawane w muszelkach, przyprawione octem winem i rozmarynem.
  • Moussaka – danie główne, mięso mielone, zapiekane z bakłażanem i pomidorami.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności