Zdrowie i uroda

5 produktów, które nie są dobrym pomysłem na śniadanie

24-05-2017

Śniadanie to bardzo ważny posiłek. Dostarcza nam energii, żebyśmy łatwo mogli rozpocząć dzień, stabilizuje nasz poziom glukozy w organizmie, pomaga kontrolować apetyt, a co za tym idzie również wagę. Pominięcie śniadania może skutkować tym, że w ciągu dnia czujemy się zmęczeni, mamy zły humor oraz sięgamy po niezdrowe jedzenie.

Idealne śniadanie zawiera białko, zdrowy tłuszcz, węglowodany oraz błonnik pokarmowy, w postaci jak najmniej przetworzonej.

Czasem wydaje się nam, że jemy bardzo zdrowe śniadania, a w rzeczywistości tak nie jest. Zatem, czego nie należy jeść na śniadanie?

Płatki śniadaniowe

Niewątpliwie są praktyczne – można z nich błyskawicznie przygotować śniadanie. Jednocześnie są wysokoprzetworzone i przeważnie zawierają duże ilości cukru. Wiele rodzajów płatków śniadaniowych zawiera więcej cukru niż na przykład biszkopty, czy herbatniki. Ponadto, zwłaszcza płatki dla dzieci, oprócz tego, że są przesładzane, są też kolorowe, czyli zawierają barwniki. Te barwniki oczywiście są dopuszczone do spożycia, natomiast, czy są konieczne w naszej diecie? Raczej nie.

Można znaleźć płatki o lepszym składzie, należy bardzo dokładnie czytać etykiety.

Zamiast jeść gotowe, przetworzone płatki śniadaniowe, lepiej przygotować ich domową wersję; do miseczki wsypać (do wyboru): płatki owsiane, ziarna (słonecznik, dynia, siemię lniane), orzechy, płatki quinoa, popping z amarantusa, suszone owoce i zalać mlekiem (krowim lub roślinnym) lub jogurtem.

Biały chleb lub tosty

Biały chleb lub tosty są zrobione z mąki oczyszczonej, ubogiej w składniki odżywcze i błonnik pokarmowy. Zawierają natomiast dużo soli (czyli sodu, który powinniśmy raczej ograniczać) i łatwoprzyswajalnych węglowodanów(cukrów). Spożycie takiego pieczywa powoduje gwałtowny wzrost ilości glukozy we krwi, a następnie szybki jej spadek, przez co wkrótce po zjedzeniu śniadania czujemy się znowu głodni.

Zdecydowanie lepiej jeść na śniadanie chleb razowy (a zamiast margaryny użyć awokado).

Soki owocowe

Zazwyczaj uważa się je za niezwykle zdrowe, w końcu to odpowiednik porcji warzyw i owoców. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że kupne soki, które pijemy zawierają mnóstwo cukru. Bardzo często nie tylko mają naturalnie występujący w owocach cukier, ale są też dosładzane cukrem (trzcinowym) lub syropem glukozowo-fruktozowym. Ich regularne picie przyczynia się nie tylko do wzrostu wagi, ale również może być powodem rozwoju chorób takich jak cukrzyca typu 2. Zawsze należy czytać etykiety, zanim kupimy sok.

Jeżeli chcemy pić sok na śniadanie, powinien być on świeżo wyciskany, dodatkowo dobrze aby był to tzw. zielony koktajl, czyli żeby zawierał zielone liście warzyw jak natka pietruszki, szpinak, jarmuż oraz inne warzywa, a do tego niewielki dodatek owoców.

Jogurt 0% tłuszczu

Jogurt naturalny (np. typu greckiego) z odrobiną owoców i nasionami lub pestkami to dobry pomysł na śniadanie. Jednak, nie powinien to być jogurt odtłuszczony. Dlaczego? Usuwając z jogurtu tłuszcz, usuwa sie jednocześnie witaminy w nim rozpuszczalne. A dodatkowo, zawarty w nim wapń staje sie gorzej wchłanialny. W przypadku jogurtów owocowych, bardzo często w momencie kiedy usuwa się z nich tłuszcz (który jest nośnikiem smaku), stają się niesmaczne. Chcąc temu zaradzić producent zastępuje tłuszcz cukrem. Tego powinniśmy unikać.

Batoniki zbożowe

Coraz częściej spotykam osoby, które na szybkie śniadanie jedzą batoniki zbożowe, ponieważ uważają, że jest to świetny pomysł na zdrowy posiłek. Niestety, wiele z tych batoników również zawiera dużo cukru. Zatem błyskawicznie podnoszą ilość glukozy we krwi, rozregulowują wydzielanie insuliny i dodatkowo nasilają stany zapalne w organizmie. Ponadto, taki batonik może zawierać mało błonnika pokarmowego, a przede wszystkim mało białka, więc po jego zjedzeniu, wkrótce znowu odczuwamy głód.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności