Zdrowie i uroda

Co oznacza skrót GDA na etykietach produktów spożywczych

04-08-2015

Na etykietach wielu produktów spożywczych można znaleźć skrót GDA (Guideline Daily Amounts), czyli Wskazane Dzienne Spożycie. Naukowcy określili ile energii oraz składników odżywczych powinna nam dostarczać codzienna dieta i właśnie te wartości podaje Wskazane Dzienne Spożycie. Producenci wychodząc na przeciw konsumentom i chcąc ułatwić życie tym, którzy zwracają uwagę na etykiety opracowali GDA w formie graficznej. Umieszczenie wartości GDA na produkcie nie jest obowiązkowe.

Mamy tutaj podaną nie tylko ilość podstawowych składników odżywczych oraz wartość energii dostarczanej przez daną porcję produktu, ale też dowiadujemy się w jakim stopniu ta porcja pokrywa dobowe zapotrzebowanie naszego organizmu na energię i składniki odżywcze.

Jak należy interpretować taką grafikę?

Znaki te mówią nam, że jedząc 250 ml tego produktu spożywczego dostarczymy:

  • 112 kcal, co pokrywa 6% naszego dziennego zapotrzebowania na energię. Warto jeszcze wiedzieć, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne zostało ustalone na poziomie 2000 kcal.
  • 2,5 g cukru, co pokrywa 3% tego, co powinniśmy zjeść w ciągu dnia, czyli innymi słowy stanowi 3% wskazanego dziennego spożycia. Przy czym GDA obliczono na poziomie 90 g.
  • 0,3 g tłuszczu, co pokrywa 1% GDA. Wskazane dzienne spożycie tłuszczu wynosi 70 g.
  • 0,1 g nasyconych kwasów tłuszczowych, co pokrywa 1% GDA. Wskazane dzienne spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinno przekraczać 20 g.
  • 0,2 g sodu, co pokrywa 8% GDA. Wskazane dzienne spożycie sodu nie powinno przekraczać 2,4 g (natomiast GDA dla soli nie powinno przekraczać 6 g).

Pamiętajmy o tym, że GDA to nie jest indywidualne zalecenie żywieniowe, a jedynie orientacyjna wartość przybliżona. Wskazane dzienne spożycie zostało obliczone dla przeciętnej, zdrowej, dorosłej osoby o prawidłowej masie ciała i normalnym poziomie aktywności fizycznej. Co więcej, przyjęto, że wartości na opakowaniach żywności to dane z GDA dla kobiet! Założono, że mężczyźni kierując się tymi wartościami, nie przekroczą swoich norm spożycia.

Znakowanie produktów graficznym symbolem GDA jest dobrowolne i zależy od producenta. Zwróćcie uwagę, czy na etykiecie podane są wartości GDA w odniesieniu do energii oraz do składników odżywczych, czy tylko do energii (ilość kalorii). Próbując prawidłowo zbilansować swój jadłospis, nie wystarczy znać kaloryczności produktu, należy też orientować się ile zawiera on sodu, czy nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tych składników, które powinniśmy ograniczać w diecie.

Na stronie http://www.pfpz.pl/kalkulator/ znajdziecie kalkulator GDA oraz więcej informacji na ten temat.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności