Zdrowie i uroda

Czy zimny makaron pomaga schudnąć i dlaczego warto jeść czerstwy chleb?

24-06-2020

Okazuje się, że zimne: makaron, ryż, ziemniaki są rarytasem dla dobrych bakterii, żyjących w naszych jelitach. Co łączy te trzy produkty spożywcze? Otóż zawierają one tzw. skrobię oporną. Nasz organizm co prawda jej nie trawi, więc mogłaby się wydawać dla nas nieprzydatna, ale okazało się, że jest wyśmienitym posiłkiem dla bakterii żyjących w jelicie grubym.

Co to jest skrobia?

Skrobia jest to cukier występujący w roślinach (przede wszystkim w ziarnach zbóż, kukurydzy i ziemniakach, ale też, w mniejszych ilościach, w warzywach i orzechach). W postaci surowej nasz organizm słabo sobie radzi z trawieniem skrobi, dlatego żywność ją zawierającą przed zjedzeniem najlepiej poddać obróbce termicznej (np. ugotować). Wysoka temperatura powoduje, że skrobia jest rozkładana do cukrów łatwiejszych do strawienia przez nasz organizm.

Podczas ogrzewania skrobi w obecności wody zachodzi proces kleikowania. Panie domu wykorzystują tę właściwość do tworzenia sosów, czy zagęszczania potraw.

Istnieje jednak bardzo ciekawa forma skrobi – skrobia oporna. Powstaje ona w żywności, która najpierw została poddana działaniu wysokiej temperatury, a następnie ją schłodzono. Ten typ skrobi znajduje się w zimnych ziemniakach, ryżu, makaronie, czerstwym chlebie (w pieczywie skrobia oporna powstaje podczas jego czerstwienia). Ponadto skrobię oporną zawierają: zielony groszek, biała fasola, soczewica, gryka, płatki owsiane.

Dlaczego warto jeść skrobię oporną?

Istnieje zaskakująco wiele powodów, dla których warto sięgnąć po skrobię oporną:

  • jest prebiotykiem, czyli świetnie wpływa na dobre bakterie, żyjące w naszych jelitach
  • zapobiega stanom zapalnym jelit;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego i okrężnicy;
  • przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi;
  • obniża indeks glikemiczny żywności, w której występuje;
  • zmniejsza wydzielanie insuliny po posiłku, co jest istotne w żywieniu osób cierpiących na cukrzycę oraz wszystkich tych, którzy chcą schudnąć;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej;

Jak widać warto, na stałe, wprowadzić do naszego codziennego jadłospisu sałatkę ziemniaczaną (np. taką jej wersję), czy sałatki makaronowe.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności