Zdrowie i uroda

Desery na diecie

21.01.2014

Można powiedzieć, że nasz organizm jest zaprogramowany tak, żeby smakowało nam to, co słodkie. Desery poprawiają nam humor, są swego rodzaju receptą na stres. Co jednak zrobić, żeby nie dodawały nam kilogramów?

Za dodatkowe kilogramy odpowiadają obecne w deserach cukier i tłuszcz. Dosyć trudno wyobrazić sobie deser bez nich, a jednak można pokombinować.

Cukier

Najprostszym rozwiązaniem jest zmniejszenie ilości cukru w stosunku do przepisu wyjściowego. Robię tak od lat. W oryginalnym przepisie jest szklanka cukru? Ja dodaję maksymalnie ¾ szklanki. Jeszcze nigdy nie odczułam braku słodyczy, a desery i tak wychodzą.

Czasem mówi się, żeby biały cukier zastępować cukrem trzcinowym. Jeżeli chodzi o kaloryczność różnica prawie żadna – a więc nie ma to dużego sensu. Natomiast cukier trzcinowy zawiera trochę więcej składników mineralnych niż cukier biały. Uwaga: kupując cukier trzcinowy zwróćcie uwagę, czy nie jest to podróbka, czyli biały cukier zabarwiony melasą.

Dobrym zamiennikiem cukru są daktyle. Należy zalać je wrzątkiem i odstawić na godzinę (albo nawet na całą noc), a następnie zmiksować. Otrzymujemy słodki syrop zawierający potas, żelazo, magnez.

Cukier można też zastąpić substancją słodzącą, naturalną lub sztuczną. Jeżeli chodzi o naturalne słodziki można użyć stewię (ma zero kalorii, jest odporna na temperaturę do 200˚C, ale pozostawia lekki posmak, który nie każdemu pasuje), ksylitol (ma prawie dwa razy mniej kalorii niż cukier, potrawy z jego udziałem można zarówno gotować, jak i mrozić), albo syrop z agawy (ma pięciokrotnie niższy indeks glikemiczny niż cukier).

Tłuszcz

1 g tłuszczu to aż 9 kcal. Nie jest łatwo go zastąpić. Teoretycznie zamiast szklanki oleju można dodać np. szklankę musu jabłkowego, ale jednak to nie to samo. Generalnie należy unikać tłuszczu w jego najgorszej postaci, czyli tłuszczu w postaci izomerów trans. A na margarynach zawierających takie tłuszcze wypiekane są herbatniki, kruche ciasteczka, croissanty, czy wafelki. Izomery trans kwasów tłuszczowych przyczyniają się do otyłości, zwiększenia ilości cholesterolu LDL we krwi, wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, zaburzeń układu nerwowego, zaburzeń widzenia.

Dbając o linię lepiej również zrezygnować (lub chociaż ograniczyć spożycie) ciast z dużą ilością masła (francuskie, ptysiowe, kruche) i deserów na śmietanie kremówce (czyli śmietanie zawierającej 36% tłuszczu).

Najzdrowsze składniki deserów

Bazą zdrowego deseru może być:

  • jogurt, maślanka, albo kefir – wybieraj naturalne, a nie smakowe;
  • owoce – można z nich zrobić sałatkę owocową; w wersji wzbogaconej owoce posypuje się pestkami dyni, słonecznika lub ziarnami sezamu. Jeżeli podajesz sałatkę owocową dla dorosłych, możesz ją skropić likierem. Innym pomysłem jest zmiksowanie owoców i ich zamrożenie – dostajemy wtedy lody sorbetowe;
  • mąka pszenna pełnoziarnista – zmieszana z mąką oczyszczoną lub używana samodzielnie. Deser na jej bazie będzie zawierała więcej błonnika i witamin z grupy B.
  • do deserów można też podawać gorzką czekoladę, zamiast gotowych polew warto zrobić własną w oparciu o czekoladę zawierającą przynajmniej 60% kakao.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności