Zdrowie i uroda

Dieta a problemy z prostatą

17-02-2016

Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy, to część męskiego układu moczowo-płciowego. Niestety, wraz z wiekiem gruczoł prostaty ma skłonność do rozrastania się. Skutkuje to m.in. koniecznością częstych wizyt w toalecie oraz małym strumieniem moczu.

Przerost prostaty występuje bardzo często u mężczyzn po pięćdziesiątym roku życia. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przerost prostaty nie jest jednoznaczny z rakiem prostaty.

Dieta a przerost prostaty

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi dlaczego dochodzi do przerostu prostaty u mężczyzn. Na pewno dieta sama w sobie nie rozwiąże problemu, ale może pomóc.

Organizm musi mieć siły do walki z istniejącym w nim stanem zapalnym. Dlatego też dieta powinna być bogata w składniki odżywcze oraz dostarczać odpowiednią ilość energii.

W menu powinny się znaleźć produkty z różnych grup spożywczych, zgodnie z piramidą prawidłowego żywienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na warzywa i owoce bogate w przeciwutleniacze (brukselka, pomidory, kapusta, papryka, truskawki) oraz żywność zawierającą cynk (orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, cebula, zarodki i otręby pszenne).

Dieta powinna również zawierać substancje, które wspomagają leczenie farmakologiczne: sitosterole i likopen.

Sitosterole mają działanie przeciwzapalne, dzięki czemu mogą pozytywnie wpływać na zmniejszenie obrzęku prostaty. Związki te znajdują się w pestkach dyni, ziarnach sezamu i otrębach ryżowych. Warto wprowadzić zwyczaj codziennego spożywania dwóch łyżek pestek dyni (przez przynajmniej trzy miesiące).

Likopen jest ważnym elementem profilaktyki przerostu prostaty. Jest obecny w pomidorach i ich przetworach, różowych grejpfrutach i brzoskwini.

Warto również wyeliminować, albo znacząco ograniczyć, spożycie kawy i alkoholu, zwłaszcza po kolacji.

Płyny należy pić mniejszymi porcjami, przez cały dzień.

Dieta a rak prostaty

Badania na temat dietetycznych przyczyn rozwoju raka prostaty nie są jednoznaczne. Uważa się jednak, że do wzrostu ryzyka rozwoju raka prostaty przyczynia się dieta bogatotłuszczowa, uboga w wapń i witaminę D. Również dieta wysokokaloryczna i przeważnie związana z nią otyłość (głównie brzuszna) mogą sprzyjać rozwojowi raka prostaty.

Natomiast zmniejszenie ryzyka rozwoju raka prostaty jest związane z częstą konsumpcją przetworów pomidorowych zawierających likopen. Likopen to przeciwutleniacz, który, między innymi, zmniejsza uszkodzenia DNA w leukocytach i tkance prostaty. Warto pamiętać, że biodostępność likopenu wzrasta po ugotowaniu oraz w obecności tłuszczu w posiłku. Zatem jego świetnymi źródłami są sosy i pasty pomidorowe, soki pomidorowe, ketchup. Sałatkę z pomidorów zawsze należy jeść skropioną oliwą, a spaghetti bolognese oraz zupę pomidorową skrapiamy na przykład olejem lnianym.

Ważnym czynnikiem profilaktyki raka prostaty jest też duża ilość warzyw i owoców oraz obecność produktów pełnoziarnistych (np. pieczywa razowego) w diecie. Produkty te zmniejszają tzw. stres oksydacyjny.

Warto również zwrócić uwagę na zwiększenie zawartości kwasów omega-3, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia kwasów omega-6 (obecnych w olejach: słonecznikowym, sojowym, krokoszowym, z pestek winogron, arachidowym), które co prawda są nam niezbędne, ale przeważnie spożywamy je w nadmiarze.

Kwasy omega-3 są obecne w rybach (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela), orzechach włoskich, siemieniu lnianym.

Przykładowy jadłospis w przyroscie prostaty

Śniadanie

kanapki z pieczywa razowego skropionego oliwą z polędwicą z kurczaka kiełkami kukurydzy, pomidorem i kiszonym ogórkiem

albo

jajecznica posypana natką pietruszki z sałatką z pomidorów i cebuli posypanej uprażonymi pestkami dyni z olejem z pestek dyni oraz pieczywo razowe

albo

kanapka na ciepło: bułka grahamka, oliwa, pieczona pierś z  indyka (kilka plasterków), plasterek żółtego sera, kiszony ogórek, ketchup – wszystko zapiekamy i jemy na ciepło

Do picia:

napar z wierzbownicy drobnokwiatowej (1 łyżeczka ziela zalana 250 ml wrzątku, odstawiona na około 5 minut). Uwaga: napar pijemy na czczo (czyli przed śniadaniem), nie słodzimy;

woda mineralna niegazowana z sokiem z cytryny

II śniadanie

kanapka z miodem i twarogiem, sok z różowego grejpfruta

albo

śledź w śmietanie z pieczywem razowym, sok  z granatów

albo

kabanosy z indyka (np. Indykpol Snack), warzywa pokrojone w słupki, sok pomidorowy

Obiad

spaghetti: makaron razowy, mielone mięso z indyka, przecier pomidorowy/pomidory z puszki/koncentrat pomidorowy, cebula, czosnek z łyżeczką oliwy, posypane natką pietruszki

albo

ryba w papilotach pieczona z pomidorkami koktajlowymi, surówka z marchewki i jabłka z olejem lnianym; komosa ryżowa

albo

kotlety mielone z mieszanego mięsa drobiowo-wieprzowego (np. Mięso z indyka i szynki wieprzowej kulinarne) i startych marchewki oraz cukinii; ryż brązowy i surówka z kiszonej kapusty

Do picia: napar z pokrzywy

Podwieczorek

koktajl: jogurt naturalny z truskawkami

albo

kakao, duże jabłko

albo

miks orzechów (męska garść, jedzone powoli): orzechy włoskie, orzechy laskowe, pestki dyni, pistacje

Do picia: herbatka z dzikiej róży

Kolacja

zupa z brokułów z pulpecikami drobiowymi gotowanymi na parze

albo

dal z czerwonej soczewicy posypany natką pietruszki (z pomidorami i mlekiem kokosowym)

albo

kanapki z pastą makreli (z kiszonym ogórkiem)

Do picia:

napar z wierzbownicy drobnokwiatowej (1 łyżeczka ziela zalana 250 ml wrzątku, odstawiona na około 5 minut). Uwaga: napar pijemy 0,5 godziny przed posiłkiem, nie słodzimy;

woda mineralna niegazowana z sokiem z cytryny

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności