Zdrowie i uroda

Dieta dla mózgu

12-02-2016

Właściwa dieta nie tylko wspomaga mózg w jego pracy, ale jednocześnie pomaga mu realizować procesy naprawcze. Dzięki czemu łatwiej jest zachować sprawność myślenia i dobrą pamięć przez wiele lat.

Glukoza – paliwo dla mózgu

Mózg do działania potrzebuje energii i ta jest mu dostarczana z glukozą. Niestety nie jest on wstanie magazynować glukozy, dlatego wymaga jej stałego dopływu. Jeżeli poziom glukozy w naszym organizmie spada, jednocześnie zaczynamy odczuwać problemy z koncentracją.

Glukoza to cukier prosty, czyli taki, który możemy znaleźć na przykład w słodyczach. Nie są one jednak najlepszym jej źródłem, ponieważ zbyt gwałtownie podnoszą poziom glukozy we krwi i organizm broni sie przed tym, jak najszybciej pozbywając się nadwyżek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dostarczanie glukozy uwięzionej w cukrach złożonych; organizm powoli, w miarę potrzeby, ją uwalnia. Taki stały dopływ glukozy zapewniają: pieczywo pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kasze, orzechy, jabłka (koniecznie ze skórką), maliny.

Co ważne, przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny trwać więcej niż 3-4 godziny, taki okres zapewnia odpowiedni poziom glukozy w organizmie.

Stop starzeniu

Ilość komórek nerwowych, czyli neuronów, w mózgu z wiekiem się zmniejsza. Ich zanik nasilają toksyny oraz procesy utleniania. Tym ostatnim zapobiegają przeciwutleniacze obecne w żywności. Znajdują się one między innymi w czarnych porzeczkach, owocach cytrusowych, wiśniach, jagodach, borówkach, kapuście, pomidorach, sałacie.

Dodatkowo, kwas foliowy ogranicza działanie homocysteiny, która jest toksyczna dla komórek nerwowych. Kwas foliowy jest obecny w suchych nasionach roślin strączkowych (fasola, groch, soja), bobie, brukselce, pietruszce (korzeniu i natce), jarmużu, otrębach i zarodkach pszennych.

Białko i lecytyna

Białka zbudowane są z aminokwasów. Te same aminokwasy tworzą receptory, które umożliwiają komunikację miedzy komórkami nerwowymi. Białka o najwyższej wartości są obecne w jajach kurzych oraz mięsie z indyka (cenna jest zwłaszcza pierś).

Lecytyna to związek niezbędny do prawidłowego działania mózgu. Znajduje się on w żółtku jaja kurzego oraz soi i kiełkach pszenicy.

Tłuszcz

Mózg dziecięcy do rozwoju potrzebuje kwasów tłuszczowych omega-3 (kwasu DHA i kwasu EPA). Kwasy te są mu również potrzebne w dorosłym życiu: zabezpieczają osłonki mielinowe (mają one za zadanie chronić i odżywiać komórki nerwowe), poprawiają pamięć i ułatwiają realizację procesów poznawczych. Kwasy omega-3 są obecne w rybach (łosoś, tuńczyk, makrela), siemieniu lnianym oraz oleju lnianym i orzechach włoskich.

Czego unikać

Z diety najlepiej wyeliminować:

  • słodycze – przyczyniają się do uszkadzania osłonek mielinowych;
  • tłuste mięsa, kwasy tłuszczowe typu trans – sprzyjają one niszczeniu błon komórkowych neuronów;
  • alkohol – pity w nadmiarze niszczy komórki nerwowe.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności