Zdrowie i uroda

Dieta na gazy i wzdęcia

18-12-2019

Rano wstajemy z płaskim brzuchem, niestety w ciągu dnia zaczyna on przypominać nadmuchany balon. Dodatkowo, konieczność oddawania gazów może być niezwykle uciążliwa i krępująca. Jak sobie pomóc?

Skąd te wzdęcia?

W naszych jelitach powietrze jest czymś naturalnym, jednak niedobrze, jeżeli gazu będzie za dużo. Przyczyn takiego nadmiaru może być kilka i mogą mieć bardzo różne podłoże:

  • jedząc szybko i niestarannie gryząc, połykamy też powietrze;
  • żucie gumy również może przyczyniać się do nadmiernego, niekontrolowanego połykania powietrza;
  • nasza dieta jest bogata w tzw. produkty wzdymające, czyli dostarczające nam cukrów, które w jelitach podlegają fermentacji z wytworzeniem gazów. Wymienić tu możemy na przykład suche nasiona roślin strączkowych (m.in. fasola), czy kapustę i jej krewnych, ale też wszystkie produkty zawierające syrop glukozowo-fruktozowy, owoce jak jabłka, gruszki, mango oraz sztuczne słodziki;
  • nadmierne rozmnożenie się bakterii żyjących w naszym jelicie cienkim;
  • niedrożność jelit, która może przyczyniać się do problemów z wydalaniem gazów;
  • zaburzenia trawienia spowodowane chorobami trzustki, czy wątroby.

Jak widać po przyczynach, wzdęcia to nie tylko problem natury, powiedzmy, estetyczno-społecznej, ale mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, dlatego jeżeli mamy z nimi problem, warto odwiedzić lekarza.

Dieta low FODMAP

Jeżeli przyczyną wzdęć jest spożywana przez nas żywność, warto zastanowić się nad wprowadzeniem diety low FODMAP. Wyklucza się w niej ze swojego menu łatwo fermentujące cukry obecne w żywności. Ze względu na fakt, że często wyłączamy z naszego jadłospisu duże grupy produktów (np. nabiał, rośliny strączkowe), bardzo ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety. Stąd, najlepiej skonsultować dietę low FODMAP z dietetykiem.

Więcej na temat tej diety znajdziecie tutaj.

Nadmierna ilość bakterii w jelicie cienkim

Jelito cienkie z natury powinno zawierać niewiele bakterii. Może się jednak zdarzyć, że namnożą się w nim nadmiernie bakterie i zacznie tam zachodzić fermentacja i produkcja gazów. Na taką sytuację szczególnie narażone są osoby chorujące na refluks, przyjmujące przewlekle leki hamujące wytwarzanie kwasu solnego.

Jeżeli podejrzewamy, że mogło dojść u nas nadmiernego rozrostu bakterii w jelicie cienkim (objawy to przede wszystkim: wzdęcia, biegunki, niedobór witaminy B12, bóle stawów, wysypki), należy skontaktować się z lekarzem. Ten najprawdopodobniej zaleci wodorowy test oddechowy. Po rozpoznaniu przerostu lekarz może przepisać antybiotyk. Po zakończeniu kuracji powinniśmy ponownie zasiedlić nasze jelita z użyciem probiotyków. 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności