Zdrowie i uroda

Jak jeść zdrowo i tanio

08-12-2020

Czy zdrowa dieta musi oznaczać dietę drogą? Czy dieta, aby być korzystną dla naszego organizmu, musi zawierać kosztowną żywność jak awokado, quinoa, nasiona chia?

Nie, nie musi tak być. Z poniższego artykułu dowiecie się, jak jeść zdrowo i ekonomicznie. Chciałam jednak podkreślić, że za jakość się płaci, a na jedzeniu, w miarę możliwości, nie powinniśmy oszczędzać, bo w dłuższym czasie odbije się to na naszym zdrowiu. Wcale nie musimy podążać za modnymi i jednocześnie często drogimi superfood, żeby zjeść smacznie, a przede wszystkim zdrowo.

Podstawowe założenia, które powinna spełniać każda dieta, niezależnie od ceny jej składników, są następujące:

  • główne źródło energii mają stanowić produkty zbożowe;
  • mięso jemy z umiarem, zastępując je rybami oraz roślinami strączkowymi;
  • ograniczamy tłuszcze zwierzęce, ale jemy „dobre” tłuszcze, czyli takie zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • jemy warzywa i owoce w możliwie dużych ilościach;
  • mleko i/lub jego przetwory są naszym codziennym elementem diety – o ile nie mamy na nie alergii;
  • ograniczamy spożycie: żywności przetworzonej, słodyczy, soli i alkoholu;

Do tego wszystkiego pamiętamy o codziennej aktywności fizycznej.

Porady praktyczne jak jeść zdrowo i taniej:

  1. Pijmy wodę, najlepiej kranówkę. Nie kupujmy napojów gazowanych, czy soków.
  1. Jedzmy kasze gryczaną i jaglaną. Kupujmy je w dużych opakowaniach. Te w stugramowych woreczkach są droższe. Jeżeli potrzebujemy na przykład mąki jaglanej (która jest zdecydowanie droższa od kaszy), wystarczy odrobina cierpliwości i młynek do kawy.
  1. Warzywa i owoce jedzmy sezonowo. Dla zdrowia wcale nie potrzebujemy drogich, egzotycznych kiwi, awokado, czy kaki. Tańsze i bardzo wartościowe będą nasze, polskie: jabłka, gruszki, marchew, buraki, kapusta, seler, itp.
  1. Umyte, czy pokrojone warzywa i owoce kosztują więcej, niż te, które sami musimy przygotować.
  1. Zimą możemy też kupować warzywa mrożone, tzw. mieszanki warzywne na wagę będą tańsze, od tych kupowanych w małych opakowaniach.
  1. Mięso jedzmy na zmianę ze strączkami, z których można przygotować zupy, burgery, różne gulasze, zarówno w stylu europejskim, jak i azjatyckim.
  1. Zamiast łososia kupujmy, również bogate w kwasy omega-3, śledzie.
  1. Mięso kupujmy dobrej jakości, możliwie chude. Doskonały stosunek ceny do jakości ma indyk. Najlepiej samodzielnie zrobić sobie pasztet, czy upiec pierś (będzie i na obiad i na kanapki). Jeżeli kupujemy wędliny, czytajmy składy i wybierajmy te z wysoką zawartością mięsa. Lepiej zjeść mniej plasterków, ale czegoś za co nasz brzuch nam podziękuje.
  1. Wybierajmy jogurty naturalne (i sami je „dosmaczajmy” miodem, czy owocami), zamiast jogurtów owocowych.
  1. Posadźmy zioła w doniczkach. Na naszych parapetach niech rosną bazylia, majeranek, mięta, pietruszka, oregano, tymianek i inne. Nie tylko nadają potrawom charakteru, ale też mają liczne właściwości zdrowotne.
  1. Regularnie sprawdzajmy stan naszych zapasów. Czyśćmy lodówkę z resztek, przyrządzając z nich zapiekanki, czy gulasze. Ze starego pieczywa róbmy tosty, grzanki do zupy albo ścierajmy je na tartą bułkę.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności