Zdrowie i uroda

Jak kupić dobry dżem

26.08.2015

Sezon na przetwory trwa, ale nie oszukujmy się, w obecnych czasach mało kto robi powidła w domu. W sklepie jest tak duży wybór dżemów, czy konfitur, że każdy bez problemu znajdzie smak dla siebie. Ale czy rzeczywiście „bez problemu”? Na co zwrócić uwagę, szukając „marmolady jak od babci”?

Wybierając dżemy należy dokładnie czytać etykiety, generalnie im mniej składników, tym lepiej. Dżemy robione przez nasze babcie składały się w końcu tylko z cukru i owoców, a spokojnie mogły przestać zimę. Domowe dżemy zazwyczaj są też mniej atrakcyjne dla oka. Tradycyjne, domowe dżemy były robione z owoców, które zawierały dużo pektyn, jabłek, gruszek, truskawek, czarnej porzeczki, pozwalało to uzyskać naturalną galaretkę. Dodatkowo powidła czy konfitury długo smażono lub gotowano i nie trzeba było dodawać substancji żelujących. Teraz, jeżeli już się decydujemy na samodzielne zrobienie dżemu, nie mamy czasu na jego kilkudniowe przygotowanie i posługujemy sie substancjami żelującymi.

Nie ma się co oszukiwać, nawet te domowe dżemy nie są skarbnicą składników odżywczych. Owoce poddane długiej obróbce termicznej tracą większość witamin.

Na co jeszcze trzeba patrzeć kupując dżem? Najlepiej wybierać dżemy niskosłodzone (do 30% cukru).

Zwracamy też uwagę na ilość owoców – oczywiście im jest ich więcej, tym lepiej. Jeżeli w słoiku znajduje się 35 g porzeczek, to reszta składników z owocami nie ma nic wspólnego i pewnie będą to cukier, woda oraz substancje zagęszczające. Dobrze wiedzieć, że minimalna zawartość owoców w gotowym produkcie (ilość owoców użytych do przygotowania 100 g produktu) określona została w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zatem producenci przetworów owocowych nie mogą dowolnie dobierać składników oraz stosować dowolnych proporcji.

Czym się różnią powidła od dżemu? Czy konfitura i marmolada to jest to samo?

  • Powidła są smażone bez cukru, ewentualnie z jego niewielkim dodatkiem. Z tego też powodu są najkorzystniejsze dla naszego organizmu. Te kupowane w sklepie muszą być produkowane z przynajmniej 160 g owoców na 100 g gotowego produktu.
  • W dżemie część owoców powinna pozostać w całości, a cześć jest rozgotowana. Uzyskuje się go gotując owoce ze sporą ilością cukru. Dżem zawiera najmniej owoców, bo 100 g gotowego produktu uzyskuje się z maksymalnie 35 g owoców. Nie jedzmy dżemów zbyt często.
  • Konfitury są otrzymywane przez powolne smażenie owoców (całych lub rozdrobnionych) w syropie o dużej zawartości cukru. 100 g gotowej konfitury uzyskuje się z 50 g owoców.
  • Wyższą zawartością owoców charakteryzują się marmolady (za wyjątkiem tych z owoców cytrusowych). 100 g gotowego produktu powinno się uzyskać z 80 do 110 g owoców

Szukajmy przetworów, które nie są słodzone syropem glukozowo-fruktozowym. Nie będzie to łatwe, bowiem większość dżemów, konfitur, czy marmolad zawiera ten składnik, jednak warto poświęcić trochę czasu. Regularne jedzenie produktów z wymienionym syropem prowadzi do otyłości, a nawet do cukrzycy typu II.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności