Zdrowie i uroda

Jak kupować kawę?

11.03.2013

Gatunki kawy

Najpopularniejsze gatunki kawy to arabika i robusta.

Arabika– najszlachetniejszy gatunek kawy; ma delikatny lekko owocowy i kwiatowy smak, zawiera mniej kofeiny niż robusta.

Robusta– w porównaniu do arabiki jest bardziej gorzka, zawiera też więcej kofeiny; można w niej wyczuć nuty czekoladowe i winne.

Kawa w ziarnach, mielona czy rozpuszczalna?

Na sklepowych półkach kaw bez liku: kawa w ziarnach, kawa mielona, kawa rozpuszczalna.

Kawa rozpuszczalna, najprościej rzecz ujmując, to wysuszony na proszek skoncentrowany napar kawowy. Podczas produkcji kawy rozpuszczalnej jej ziarna traktowane są dosyć brutalnie, przez co tracą wiele olejków zapachowych (czyli tracą naturalny aromat) oraz cennych przeciwutleniaczy.

Uważajcie na kawy typu 3 w 1 (kawa, cukier, śmietanka w proszku). Kiedy przeczytacie ich skład okaże się, że w rzekomej kawie kawy jest najmniej. Znaleźć w niej za to można cukier, utwardzony tłuszcz roślinny, mleko w proszku, kawę zbożową.

Najlepiej jest kupować kawę w ziarnach i mielić ją samodzielnie w domu. Świeżo zmielona kawa ma najbogatszy aromat. Do mielenia znawcy polecają młynki żarnowe (mielą kawę przy pomocy dwóch płaskich żaren).

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Kupując kawę koniecznie spójrzcie na datę palenia. Dla prawdziwych smakoszy jest ona nawet ważniejsza niż termin przydatności do spożycia. Uważa się, że najlepiej smakuje kawa 3-4 miesiące od daty palenia.
  • Najlepiej kupować kawę w opakowaniach próżniowych – najdłużej zatrzymują jej aromat. W domu otwartą kawę również przechowujcie w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Niektórzy radzą również dla zachowania aromatu przetrzymywać zamkniętą kawę dodatkowo w lodówce.
  • Ważny jest stopień palenia kawy. Im ziarna są ciemniejsze (czyli im dłużej są palone), tym silniej wyczuwa się ich gorycz. Łagodniejsze, krótsze palenie lepiej wydobywa delikatniejsze smaki i aromaty.

Uwaga „dietetyczna kawa”!

Każda kawa zawierająca kofeinę ma lekkie działanie odchudzające (zwłaszcza kiedy się jej nie posłodzi i nie będzie piło w towarzystwie pączka). Kofeina przyspiesza przemianę materii. Moim zdaniem, nie warto płacić za „specjalne” odchudzające kawy. Pamiętajcie też, że samo picie kawy nie wystarczy do zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Trzeba też zmienić sposób żywienia i zacząć się więcej ruszać.

Sposoby parzenia kawy

  • W ekspresie ciśnieniowym – zmielone ziarna kawy ubija się przed parzeniem, następnie przechodzi przez nie woda pod ciśnieniem (nawet do 15 barów) o temperaturze 90-94˚C; czas parzenia to 20-30 s; kawa z ekspresu ciśnieniowego jest niezwykle intensywna w smaku i bogata w aromaty. Co więcej, tak parzona kawa zawiera najwięcej przeciwutleniaczy.
  • W kafetierze (kafetiera inaczej moka, kawiarka, makietka) – czyli w trzyczęściowym dzbanku; do dolnej części dzbanka nalewa się ciepłą wodę (tak żeby nie przykryła zaworu bezpieczeństwa); następnie na sitko wsypujemy zmieloną kawę – nie ubijamy jej; skręcamy dzbanek i stawiamy go na włączonym palniku; kiedy z dzbanka zacznie wydobywać się para, zdejmujemy go z ognia, odczekujemy moment i kawa gotowa. Ta metoda pozwala otrzymać kawę zbliżoną w smaku do espresso z ekspresu ciśnieniowego.
  • We french press (french press inaczej zaparzacz z tłoczkiem, kafetiera tłokowa, tłoczek francuski) – czyli w dzbanku z tłoczkiem; kawa nie powinna być zbyt drobno zmielona; używamy wody o temperaturze ok. 92˚C; czas parzenia wynosi ok. 4,5 min. Zmieloną kawę zalewamy gorącą wodą, odczekujemy ok. 4,5 min i oddzielamy tłoczkiem napar od fusów. W gruncie rzeczy przypomina to zwykłą kawę zalewaną w szklance, tylko pozbywamy się fusów.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności