Zdrowie i uroda

Jak kupować oliwę

12-05-2015

Chyba wszyscy wiemy, że oliwa jest zdrowa. Jednak, kiedy przychodzi do jej zakupu, zaczynamy się zastanawiać, którą wybrać, która będzie dla nas najlepsza?

Oliwa jest wyciskana z owoców drzew oliwnych, czyli oliwek. Na jej jakość wpływa kilka czynników, m.in.

  • zbiór – oliwki powinny być zrywane bezpośrednio z drzewa, nie mogą spaść na ziemię;
  • termin zbioru – oliwa z oliwek niezupełnie dojrzałych drapie w gardle, jest pikantna, ale za to zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. Oliwa uzyskana z dojrzałych owoców jest delikatniejsza w smaku, ale mniej bogata w substancje odżywcze.

Niestety, konsument nie ma pojęcia, z jakich oliwek wyciskana była oliwa. Czym zatem kierować się przy jej zakupie? Warto poznać kilka pojęć:

 

  • Oliwa extra vergine– jest to oliwa najwyższej klasy. Produkuje się ją bez żadnych procesów chemicznych. Nie ma wad smakowych. Najlepiej stosować ją „na zimno”, na przykład do sałatek – wtedy nasz organizm najwięcej skorzysta z jej cennych właściwości.
  • Oliwa pure(oliwa rafinowana) – została poddana procesowi oczyszczania, czyli rafinacji, bo bez niego, ze względu na wady organoleptyczne, nie nadawałaby się do spożycia. Proces rafinacji usuwa z oliwy wiele cennych składników odżywczych. Taką oliwę można używać do smażenia, ale nie jedzmy jej „na zimno”.
  • Oliwa sansa(oliwa pomace, oliwa z wytłoków oliwnych) – wyciska się ją z oliwek, które już raz zostały poddane wyciskaniu, chcąc jak najlepiej je wykorzystać; poddaje się je ponownej obróbce, niestety potrzebne do tego są dodatkowe substancje chemiczne, a następnie oliwa jest jeszcze rafinowana. Tej oliwy nie warto kupować.

Oliwy extra vergine też różnią się między sobą:

  • oliwa frutatto – jest mocno owocowa, ostra w smaku, może powodować uczucie drapania w gardle;
  • oliwa light – określenie „light” w tym przypadku odnosi się do smaku oliwy, a niej do jej wartości kalorycznej; oliwa ta jest delikatna, łagodna w smaku;
  • oliwa delicato (inaczej oliwa classico) – jej smak znajdzie się pomiędzy smakiem oliwy frutatto a oliwy light.

Kupując oliwę powinniśmy zwracać szczególną uwagę na datę przydatności do spożycia, albo jeszcze lepiej na datę produkcji. Im młodsza jest oliwa, tym więcej wartości odżywczych zachowuje.

Oliwę przechowujemy w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach. Nie kupujmy oliwy w jasnych butelkach, bo już stojąc na sklepowych półkach straciła cześć wartości odżywczej.

Uwaga: napisy na wybranych oliwach extra vergine dumnie głoszące „ z pierwszego tłoczenia”, „tłoczona na zimno”, czy „nie zawiera cholesterolu” są prawdzie, ale dotyczą absolutnie każdej innej oliwy extra vergine.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności