Zdrowie i uroda

Jak przekonać męża do jedzenia warzyw

31-03-2015

Mężczyzna często jest mięsożercą. Uwielbia tłustą karkówkę, żeberka, da się pokroić za wypasiony stek. Natomiast warzywa znajdują się u niego na czarnej liście.

Co ma zrobić żona, która wie, że mięso jest mężowi potrzebne do życia (ale i zdrowego funkcjonowania, daje mu siłę i odporność), jednak w jego diecie powinny się również znaleźć warzywa, zbawienne dla jego serca i brzucha. Rozmowy nie pomagają; piękna, kolorowa sałatka stoi nietknięta. Czas zabawić się w przemytników. Jeżeli jawne podawanie warzyw spotyka się z pogardliwą odmową, należy zacząć odrobinę je maskować. Oto moje propozycje:

  • Jeżeli mąż lubi klasyczne kotlety mielone, trochę je odmień. Możesz zacząć to robić małymi kroczkami, albo od razu przejść do rzeczy. Na początek można zmieszać mięso wieprzowe z mięsem z indyka na kotlety. Następnie można zrobić kotlet z samego mięsa drobiowego. Na koniec dodajemy do kotleta warzywa, oprócz klasycznej cebulki i czosnku, można dorzucić starkowaną marchewkę, cukinię (warto ją przed dodaniem do masy mięsnej odcisnąć z wody), grzyby (pieczarki albo boczniaki), drobno posiekany koperek lub pietruszkę. Ty decydujesz jakie ilości warzyw przełknie twój mąż.
  • Można również zrobić wegetariańskie burgery z czerwonej fasoli, marchewki, cukinii, cebulki oraz tartej bułki i jajka. Wyglądają jak mielone, smakują wybornie. Mój syn (mały mięsożerca) zajada je od dawna i jest przekonany, że to kotlety mielone. Nie zawsze warto wyprowadzać naszych mężczyzn z błędu. W końcu to my gotujemy w domu.
  • Zamiast puree z ziemniaków spróbuj podać inny rodzaj puree. Możesz je przygotować z kalafiora, batatów (słodkich ziemniaków), albo zmieszać ziemniaki z marchewką.
  • A gdyby żeberka wrzucić do zupy pomidorowej? Mężczyźni powinni jeść sporo pomidorów i to najlepiej wcale nie świeżych, a właśnie przetworzonych. Niech w domu zawsze będzie ketchup dobrej jakości. Rób razowy makaron z mielonym mięsem drobiowym i sosem pomidorowym (do takiego sosu możesz też dodać oliwki, koperek, pietruszkę natkę i korzeń, marchewkę, cukinię, bakłażan).
  • Jeżeli mąż lubi słodkości, zaserwuj mu ciastka z dyni, ciasto marchewkowe, czekoladowe ciasto z burakami. Jeżeli twój mężczyzna naprawdę nie lub warzyw, nie chwal się jakich składników użyłaś do wypieku; ewentualnie możesz już po zjedzeniu ciasta, które mu smakowało, wspomnieć, że dodałaś odrobinę buraczków, tak żeby ciasto było bardziej wilgotne.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności