Zdrowie i uroda

Jak wybierać sok?

10-11-2015

Świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców stały się niezwykle popularne i całkiem słusznie. Są nie tylko pyszne, ale również korzystne dla naszego organizmu (patrz: Rewolucja zielonych koktajli). Bogate w przeciwutleniacze, witaminy, składniki mineralne, są po prostu zdrowe. Niestety, wiele napojów znajdujących się na sklepowych półkach z prawdziwym sokiem nie ma dużo wspólnego.

 

Co jest lepsze nektar czy napój?

  • Nektar – to rozcieńczony wodą sok z dodatkiem cukrów, miodu lub słodzików. Do nektaru można dodawać cukier w ilości nieprzekraczającej 20% całkowitej masy produktu; czyli jeżeli szklanka soku waży na przykład 200 g, to może ona zawierać 38 g cukru, co odpowiada prawie 4 łyżeczkom cukru. Czy ktoś z was słodzi tak herbatę? Natomiast, zawartość składnika warzywnego/owocowego zależy od typu nektaru. W przypadku nektaru z grejpfrutów, jabłek lub pomarańczy musi on zawierać minimum 50% wsadu owocowego, ale już w przypadku nektaru z czarnych porzeczek minimum wynosi tylko 25%.
  • Napój owocowy lub warzywny – taki napój musi zawierać minimum 20% dodatku soku lub przecieru owocowego/warzywnego.

 

Kiedy kupujemy 100% soku?

Diabeł tkwi w szczegółach. Kiedy kupujemy sok musimy uważnie przeczytać etykietę.

  • napis sok 100% oznacza, że nie ma w nim żadnych dopuszczonych prawem dodatków;
  • napis sok oznacza, że może on zawierać dopuszczone prawem dodatki, na przykład witaminy, sól albo przyprawy;
  • napis sok z zagęszczonego soku – taki sok jest odtworzony z soku lub przecieru zagęszczonego poprzez dodanie takiej samej ilości wody, którą wcześniej usunięto oraz poprzez ewentualne dodanie aromatu. Czyli najpierw zagęszczamy sok, a potem go rozcieńczamy – tylko po co? Im mniejszym zmianom poddany jest sok, tym lepiej.

 

Ze względu na konsystencję możemy wyróżnić:

  • Soki przecierowe, które otrzymuje się w wyniku przetarcia całych lub obranych owoców/warzyw. Mają najbardziej gęstą konsystencję.
  • Soki mętne – nie są klarowane, czyli zawierają naturalne zmętnienia, mogą być wyborem tych, którym „nie wchodzą” soki przecierowe.
  • Soki klarowane, czyli soki bez pływających w nich „cząstek” – takie soki wolą zazwyczaj dzieci, ale jednocześnie są one pozbawiane m.in. polifenoli, czy substancji pektynowych, które są bardzo pożądane w naszym jadłospisie.

 

Najzdrowsze będą soki świeżo wyciskane; najlepiej w domu albo na naszych oczach. Jeżeli decydujemy się na zakup butelkowanego soku, to powinien to być sok 100%, niepasteryzowany.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności