Zdrowie i uroda

Jak zacząć zdrowo jeść – 5 pierwszych kroków

19-09-2018

Może przez wakacje wyrzeźbiliście świetną sylwetkę, albo odwrotnie, zjedliście zbyt dużo gofrów i lodów. A może wypoczęliście i chcecie zachować tę energię na jesienne słoty. Każdy powód jest dobry, aby właśnie od teraz zacząć zdrowo jeść.

Krok 1 – jedz dużo warzyw

Warzywa znajdują się u podstaw piramidy żywieniowej, powinny się pojawić w każdym posiłku. Wprowadzając je w dużych ilościach do codziennego menu, zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, otyłości, niektórych nowotworów, przeciwdziałasz zaparciom i obniżasz ciśnienie krwi.

Jeżeli do tej pory warzywa nie stanowiły mocnej pozycji w Twoim jadłospisie, wprowadzaj je powoli, zwiększając ich ilość stopniowo, inaczej grożą ci wzdęcia i ból brzucha.

Krok 2 – ogranicz ilość zjadanego mięsa na rzecz jego jakości

My, Polacy, jemy za dużo mięsa, zwłaszcza czerwonego, czyli w praktyce przede wszystkim wieprzowiny, ale też wołowiny, baraniny, cielęciny. Czerwone mięso jest najprawdopodobniej przyczyną niektórych nowotworów (np. raka jelita grubego). Z drugiej strony, mięso to pokarm bogaty w wartości odżywcze; zawiera pełnowartościowe białko, witaminy z grupy B (w tym witaminę B12), składniki mineralne takie jak żelazo oraz cynk i jest ważne w żywieniu człowieka. Najlepiej będzie zamienić mięso czerwone na drób. Badania pokazują, że dieta zawierająca mięso drobiowe i ryby, jako główne źródła białka, obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Krok 3 – unikaj smażenia

Podczas smażenia powstają związki szkodliwe dla naszego organizmu. Im mocniej wypieczona, chrupiąca skórka w mięsie, tym niestety tych związków więcej. Zdecydowanie korzystniejsze dla nas będzie gotowanie (w tym także na parze), czy pieczenie w rękawie.

Jeżeli trudno wam zrezygnować ze smażenia, polecam artykuł Czy smażenie szkodzi, znajdziecie w nim wskazówki jak smażyć zdrowiej.

Krok 4 – nawadniaj się

Woda jest nam niezbędna do życia, a tak często zapominamy o jej piciu. Przyjmuje się, że powinniśmy w ciągu doby wypijać 30-35 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

Dzięki piciu odpowiednich ilości wody zachowamy lepszą sylwetkę, nasza skóra i włosy nie będą takie suche, rzadziej będzie nas bolała głowa.

Krok 5 – unikaj cukru i tłuszczy trans

Zbyt duże spożycie cukru (zarówno tego białego, jak i takiego ukrytego w syropie glukozowo-fruktozowym, czy we fruktozie) nie tylko prowadzi do nadwagi, pomarszczonej skóry i próchnicy, ale też może przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu 2.

Odstaw sklepowe słodycze, odzwyczaj się od słodzenia herbaty.

Izomery trans powodują m.in: wzrost zawartości we krwi szkodliwego cholesterolu LDL oraz obniżenie korzystnego cholesterolu HDL, w dłuższym okresie czasu – wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, ograniczenie rozrodczości (nieprawidłowo zbudowane plemniki, skrócony okres ciąży w wyniku mniejszego poziomu hormonów), otyłość.

Odstaw twarde margaryny, żywność typu fast-food, frytki, croissanty.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności