Zdrowie i uroda

Jak zjeść wartościową kanapkę?

18.02.2013

Chleb prosto z pieca

Większość pieczywa dostępnego w sklepach produkuje się z gotowych mieszanek piekarniczych, które zawierają środki spulchniające, emulgatory, konserwanty. Najlepszym wyjściem byłoby samodzielne pieczenie chleba w domu, ale nie każdy ma czas i talent. Jeżeli decydujesz się kupować pieczywo w sklepie pamiętaj o kilku rzeczach:

  • wybieraj pieczywo z pełnego przemiału – pełnoziarniste. Uwaga: produkty pełnoziarniste zawsze są ciemniejsze od tych z mąki oczyszczonej, jednak niektóre wyroby piekarnicze barwi się karmelem, syropem maltozowym lub słodem. Nie mają one wartości pieczywa pełnoziarnistego! Prawdziwy chleb pełnoziarnisty powinien być gliniasty i ciężki.
  • zdarza się, że chleb żytni utożsamiany jest z chlebem razowym, a to nie zawsze to samo. Chleb pszenny też może być razowy! - zależy czy został upieczony z mąki oczyszczonej (wtedy jest jasny – czyli nierazowy), czy nieoczyszczonej (jest ciemniejszy – razowy).
  • raczej nie kupuj pieczywa zapakowanego w foliowe torby, często jest pakowane jeszcze ciepłe, co sprzyja rozwojowi pleśni.
  • czytaj etykiety – im mniej chemicznych dodatków w składzie tym lepiej.

Ile masła jest w maśle?

Masło ma tylu zwolenników, co przeciwników. Nie dyskutując o wyższości masła nad margaryną (czy też odwrotnie) napiszę tylko na co zwrócić uwagę, jeżeli w końcu zdecydowaliśmy się na kupno masła:

  • nie wszystko masło, co się tak nazywa – zgodnie z prawem „masło” to produkt spożywczy zawierający wyłącznie tłuszcz mleczny w ilości co najmniej 80% lub produkt, którego zasadniczym składnikiem jest mleko, a zawartość tłuszczu mlecznego jest nie mniejsza niż 75%. Oczywiście bliższy ideału jest produkt spełniający pierwszą część definicji. Jak go poznać – czytaj etykiety – musi być na nich wymieniony skład recepturowy produktu.
  • niestety często tłuszcz mleczny jest zastępowany tańszym (i poprawiającym smarowność) tłuszczem roślinnym. Nawet sprawdzenie twardości masła z lodówki (im twardsze tym lepiej) nie daje Ci 100-procentowej pewności, co do jego składu.
  • uważaj na chwytliwe nazwy: osełka, ekstra, śmietankowe – to tylko słowa, Ty wiesz, że trzeba przeczytać skład.
  • zwróć też uwagę na datę przydatności do spożycia.

Wędlina do chleba

Z lubością wspominamy szynki, jakie można było zjeść w domu dziadka, pachniały inaczej, smakowały inaczej. Ale dziadka niestety już nie ma, a nam musi wystarczyć to, co jest na sklepowej półce. Czy można dzisiaj kupić wędliny dobrej jakości? Jasne, że tak. Może trochę inne niż u dziadka, ale wcale nie mniej smaczne. Wystarczy pamiętać o kilku szczegółach:

  • czytaj etykiety – niestety w Polsce istnieje dosyć duża swoboda w nazywaniu wyrobów wędliniarskich. Ich nazwy własne mają budzić pozytywne skojarzenia, często wprowadzając w błąd. Uchroni Cię przed nim czytanie etykiet.
  • na etykiecie podawany jest skład produktu. Zawsze pierwszy jest wymieniony składnik znajdujący się w produkcie w największej ilości. Na etykiecie znajdziesz też informację odnośnie wartości odżywczej produktu. Dzięki czemu możesz wybrać żywność mniej kaloryczną.
  • wybieraj wędliny drobiowe – mięso z którego są zrobione (indyk, kurczak) jest korzystniejsze dla naszego zdrowia.
  • wędliny (jak i mięso) kupuj w sklepach z ladami chłodniczymi. Unikaj budek na bazarkach, w których trudno o higieniczne warunki.
  • nie sugeruj się kolorem wędliny - smakowita różowoczerwona szynka zawiera więcej chemii, niż ta niepozorna, szara.
  • wybieraj wędliny o nieregularnym kształcie. Wędlina nie tylko może, ale nawet powinna, mieć żyłki, czy inne niedoskonałości.
  • kiedy kupujesz kiełbasę, wybierz taką, w której widać kawałki mięsa.
  • nie daj się zwieść obiegowej opinii, że małe zakłady produkują wyroby o tradycyjnych recepturach, a produkcja przemysłowa związana jest z gorszą jakością wędlin. Nie ma się co oszukiwać, obydwa typy zakładów używają bardzo podobnych przypraw. Natomiast duże zakłady mają lepsze maszyny i są częściej kontrolowane.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności