Zdrowie i uroda

Jakie warzywa i owoce powinniśmy jeść zimą

18.02.2014

Specjaliści od zdrowego żywienia powtarzają, że trzeba jeść warzywa i owoce – codziennie. Jednak zima wydaje się okresem wyjątkowo niesprzyjającym realizacji tego zalecenia. Skąd wziąć te warzywa i owoce i czy mają one jakąś wartość odżywczą o tej porze roku? Zobaczmy.

Warzywa i owoce sezonowe

Warto się zapoznać z kalendarzem warzyw i owoców sezonowych (znajdziesz go np. tutaj). Pomoże ci on znaleźć produkty, łatwo dostępne, stosunkowo tanie (bo jest na nie sezon) i smaczne.

Spójrzmy jakie warzywa i owoce są najlepsze zimą:

  • Jabłka – sezon na nie rozpoczyna się już w połowie września i trwa do końca marca. Kupując jabłka w tym  okresie zwróćcie uwagę na ich pochodzenie. Nie ma sensu kupować jabłek z Ameryki Południowej, podczas gdy mamy doskonałe polskie jabłka.
  • Gruszki – najbardziej soczyste gruszki kupimy pomiędzy październikiem a grudniem.
  • Banany – mogłyby się wydawać produktem całorocznym, ale najsmaczniejsze odmiany, jednocześnie o najniższej cenie, kupimy od października do końca lutego.
  • Owoce cytrusowe (pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, cytryny) – sezon na nie trwa tak jak na banany. Latem też można je kupić, ale wtedy są sprowadzane np. z Ameryki Południowej, a zimą możemy zjeść hiszpańską pomarańczę, czy turecką mandarynkę – droga jaką przebywa owoc od producenta do konsumenta jest krótsza.
  • Kalafior i brokuły – niestety sezon na nie jest dosyć krótki, najwięcej witamin będą miały tylko do grudnia.
  • Dynia – sezon na nią trwa od września do marca (więcej o dyni możesz przeczytać tutaj ).
  • Przez całą zimę można jeść marchewkę, seler, por, pietruszkę, buraki.
  • Szpinak – w zależności od odmiany jemy pomiędzy październikiem a marcem.
  • Kapusta, por, cebula, czosnek – również można się nimi cieszyć całą zimę.

 Mrożonki

W miarę przechowywania warzywa i owoce tracą  część wartości odżywczej. Czy można temu zaradzić? Najlepszym sposobem będzie mrożenie. Dzięki niemu w styczniu możemy pić koktajl z truskawek albo jagód. Mrożenie jest dobrą metodą przechowywania żywności. Surowce zamrożone w kilka godzin po zbiorze zachowują większość wartości odżywczych. Największe straty obserwuje się w przypadku witaminy C. Jednak w świeżych warzywach/owocach zanim trafią one na sklepowe półki też występują straty tej witaminy. 

Kupując mrożonki zwróćcie uwagę, czy owoce/warzywa nie są zlepione. Obecność zlepieńców może świadczyć o tym, że produkt uległ częściowemu rozmrożeniu (np. podczas transportu, albo ktoś nie domknął zamrażarki w sklepie) i nie należy go kupować. Prawidłowo zamrożone owoce i warzywa powinny być niepozlepiane i mieć jak najmniej szronu.

Kiszonki

Zimą warto również sięgać po produkty kwaszone. Zawierają one kwas mlekowy, który ma korzystne działanie na nasz organizm oraz bakterie fermentacji mlekowej. Wbrew pozorom, kwaszona kapusta, czy ogórki nie mają więcej witaminy C niż ich surowe odpowiedniki. Za kwaśny smak odpowiada kwas mlekowy powstały w wyniku fermentacji. Witamina C jest bardzo wrażliwa na różne czynniki zewnętrzne i warzywa oraz owoce szybko ją tracą. Więcej o kiszonkach możecie przeczytać w tym artykule.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

 

lista aktualności