Zdrowie i uroda

Jedzenie na upały

26.06.2013

Nie bez powodu w krajach o gorącym klimacie jedzenie jest pikantne. Ich mieszkańcy dobrze wiedzą jak ochłodzić się za pomocą diety.

  • W papryczkach chili znajduje się związek – kapsaicyna – odpowiadający za ostry smak papryczek i dodatkowo podnoszący temperaturę organizmu. To powoduje pocenie, które schładza ciało. Być może nie lubisz się pocić, ale pot odgrywa ważna rolę w procesach termoregulacji organizmu i nie należy unikać go za wszelką cenę. Poza tym z każdym litrem potu spalasz 600 kcal!
  • Dodatkowo, pikantne potrawy zmuszają do picia większej ilości płynów, co znowu wspomaga pocenie oraz wydalanie toksyn z organizmu, a z drugiej strony zapobiega odwodnieniu organizmu. Pikantne potrawy poprawiają krążenie krwi, a to sprzyja pobudzeniu organizmu i zmniejsza ospałość wywołaną upałem.
  • Jeżeli jest Ci za gorąco, w upalny dzień zjedz coś tajskiego lub indyjskiego.
  • Pamiętaj o piciu, przede wszystkim wody. Niezwykle ważne jest uzupełnianie niedoborów płynów, które tracimy wraz z potem.
  • Płyny uzupełnisz na różne sposoby, nie tylko pijąc wodę, ale też na przykład jedząc owoce i warzywa, zwłaszcza te zawierające dużo wody. W upalne dni świetnie sprawdzają się owoce egzotyczne (naturalnie rosnące w ciepłym klimacie), jak pomarańcze, kiwi, arbuzy, ananasy. Spośród warzyw warto sięgnąć zwłaszcza po ogórek, sałatę, pomidor, seler naciowy, cukinię, brokuły, kalafior.

Uwaga: Pamiętaj, zimne piwo orzeźwia, ale jest tzw. diuretykiem, czyli nasila oddawanie moczu – a tym samym odwadnia! Najlepiej więc obok kufla piwa miej szklankę wody.

  • Poza wodą mineralną, pragnienie świetnie ugaszą mleczne napoje fermentowane. W kuchni indyjskiej popularnym napojem jest jogurt, ale sam bez dodatków. Dobrym pomysłem jest też zrobienie chłodnika na bazie jogurtu czy kefiru. Ostatnio popularnym napojem stało się mango lassi, czyli jogurt rozcieńczony wodą, zmiksowany z mango i podawany z kostkami lodu – pyszne i orzeźwiające!
  • Możemy również sięgać po kefir i maślankę.
  • W mięcie obecny jest mentol, który pobudza w skórze receptory odpowiedzialne za odczuwanie zimna – dlatego chłodzi, nie tylko od środka, ale i od zewnątrz. W upalny dzień wypij wodę z listkami mięty, miętową herbatę, albo sałatkę posypaną miętą. 
  • Wychładzające działanie przypisywane jest też melisie, majerankowi i kolendrze.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

 

lista aktualności