Zdrowie i uroda

Karnityna

08-10-2020

Zwolennikami karnityny często są osoby na diecie oraz sportowcy. Czy mają ku temu podstawy? Po co nam ten związek?

Źródła karnityny

Karnityna aktywna biologicznie (czyli taka, która po prostu „działa” w naszym ciele) jest zawsze L-karnityną. Organizm potrafi ją samodzielnie wyprodukować. Potrzebuje do tego: aminokwasów lizyny i metioniny, a ponadto żelaza i witamin C, B6 oraz PP. Jeżeli brakuje nam którejś z tych substancji, produkcja karnityny spada. Karnityna gromadzi się głównie w mięśniach szkieletowych i sercu.

Karnityna występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Jej głównym źródłem jest mięso. Spora jej ilość jest też obecna w grzybach i produktach mlecznych. Natomiast owoce i warzywa mają niewiele tej substancji.

Zapotrzebowanie na karnitynę

Dorosła osoba potrzebuje średnio 15 mg karnityny dziennie i zapotrzebowanie to jest pokrywane zarówno z dietą, jak i przez wewnętrzną produkcję organizmu. W klasycznym sposobie żywienia (uwzględniającym produkty pochodzenia zwierzęcego) dostarcza się pomiędzy 20-200 mg karnityny dzienne. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku diety bezmięsnej (wegetariańskiej), gdzie ilość zewnętrznie dostarczanej karnityny spada poniżej 1 mg dziennie, dużo łatwiej więc o jej niedobory.

L-karnityna – funkcja

Karnityna spełnia ma w naszym organizmie różne zadania, m.in.:

  • uczestniczy w metabolizmie tłuszczów – może wpływać na spalanie kwasów tłuszczowych;
  • uczestniczy w procesach oczyszczających (detoksykacyjnych) w organizmie;
  • jeżeli jest jej dużo w mięśniach, wówczas ogranicza to użycie glikogenu jako materiału zapasowego, czyli mamy więcej energii do dłuższego wysiłku fizycznego;
  • przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, a więc chroni przed zakrzepami;
  • pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie takie jak ołów czy kadm;
  • długotrwałe podawanie L-karnityny (a dokładniej L-acetylokarnityny) młodym osobom z zahamowaniami rozwoju umysłowego poprawia ich zdolność uczenia się oraz refleks.

Czy warto suplementować L-karnitynę

Na pewno suplementacje L-karnityny powinny rozważyć osoby, które nie jedzą mięsa, ponieważ u nich stosunkowo łatwo może dojść do jej niedoborów.

L-karnityna ma również istotne znaczenie w przypadku sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe (np. biegi długodystansowe, pływanie), ponieważ pomaga wydłużyć czas intensywnej aktywności fizycznej oraz ma wpływ na regenerację mięśni po treningu.

Natomiast jeżeli ktoś chciałby schudnąć stosując tylko suplementację karnityną to nie wystarczy. Przede wszystkim trzeba zmienić sposób żywienia oraz włączyć codzienną, intensywną aktywność fizyczną. Karnityna wspomoże odchudzanie tylko przy regularnym, wysiłku fizycznym, który musi trwać minimum 20 minut.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności