Zdrowie i uroda

Kasza jaglana

18-04-2017

Jagła, czyli kasza jaglana, była w dawnej Polsce uznawana za królową kasz. Rządziła nie tylko w chatach ubogich, ale również na szlacheckich stołach. Obecnie moda na nią powraca. I nie jest to bezmyślny trend, ponieważ jagła to jedna z korzystniejszych dla naszego zdrowia kasz.

Kaszę jaglaną otrzymuje się zprosa. Jest ono jednym z najstarszych zbóż uprawianych na całym świecie.   

Wartość odżywcza

Kasza jaglana:

  • jest bezglutenowa, mogą więc ją stosować osoby cierpiące na celiakię;
  • stanowi świetne źródło krzemu, który odpowiada za dobry wygląd włosów, paznokci i skóry oraz pozwala zachować elastyczność naczyń krwionośnych;
  • zawiera beta-karoten (to on nadaje kaszy żółty kolor), który dobrze wpływa m.in. na nasze oczy;
  • to doskonałe źródło witamin z grupy B (zwłaszcza witaminy B1,B2, B6);
  • na tle zbóż, takich jak: pszenica, owiec, żyto, jęczmień, ryż, stanowi doskonałe źródło żelaza;
  • jest źródłem magnezu, potasu oraz witaminy E w diecie;
  • zawiera łatwo przyswajalne białko, w którym obecny jest m.in. tryptofan, aminokwas, którego nasz organizm nie potrafi wyprodukować, a jest mu on niezbędny do prawidłowego działania.

Działanie zdrowotne kaszy jaglanej

Kasza jaglana ma właściwości zasadotwórcze.

W tradycyjnej medycynie wschodniej proso ma naturę termiczną ochładzającą. Jednak kasza jaglana z dodatkiem imbiru, kardamonu, czy cynamonu, może też rozgrzewać.

Wzmacnia osłabiony (np. grypą żołądkową) organizm.

Ma działanie oczyszczające, usuwa z organizmu złogi, toksyny, metale ciężkie, a nawet pozostałości po antybiotykach.

Usuwa również nadmiar wilgoci i śluzu z organizmu, stąd specjaliści medycyny holistycznej polecają ją w diecie osób cierpiących na katar oraz stany zapalne górnych dróg oddechowych. 

Dodatkowo, jagła ma właściwości przeciwwirusowe.

Warto podawać ją dzieciom, na przykład w formie puddingu/budyniu wraz z owocami i orzechami.

Kleik z kaszy jaglanej zaleca się osobom cierpiącym na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego oraz rekonwalescentom po operacjach, jak również w zwykłych przeziębieniach.

Ma działanie przeciwgrzybicze. Jest jednym z najlepszych zbóż w menu osób cierpiących na grzybicę (Candida albicans).

Jak gotować kaszę jaglaną, żeby była smaczna

Moim ulubionym sposobem przygotowania kaszy jaglanej jest jej uprażenie, przed gotowaniem. Kaszę wsypujemy do rozgrzanego garnka i prażymy na małym ogniu, stale mieszając, do momentu, kiedy poczujemy orzechowy aromat (uwielbiam go). Następnie uprażoną kaszę zalewamy gorąca wodą, płuczemy jagłę i odlewamy wodę. Ponownie zalewamy wypłukaną kaszę gorącą wodą (w proporcji 2 części wody, jedna kaszy) i gotujemy pod przykryciem, bez mieszania, około 10 minut.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności