Zdrowie i uroda

Kilka faktów o czosnku

08-02-2017

Czosnek jest zdrowy. Z tym stwierdzeniem zgodzą się chyba wszyscy. Ale potraficie odpowiedzieć dlaczego tak jest? Poniżej znajdziecie kilka faktów na temat czosnku, być może jeszcze ich nie znacie.

Dlaczego czosnek jest zdrowy?

Jest to roślina produkująca substancje o działaniu antybiotycznym.

Zdrowotne właściwości czosnek zawdzięcza przede wszystkim enzymowi o nazwieallinazaoraz substancji zawierającej siarkę –allicynie. Co ciekawe, allicyna powstaje w czosnku w wyniku działania enzymu allinazy, dopieropodczas rozdrabniania ząbku czosnku. To właśnie allicyna nadaje czosnkowi charakterystyczny, ostry zapach. Zauważcie, że ząbek czosnku dopóki jest w całości nie pachnie, ale gdy go rozkroimy, rozchodzi się charakterystyczna woń – właśnie powstała allicyna.

Allicyna jest związkiem bardzo niestabilnym, dlatego trudno zamknąć ją w tabletkach. Zatem jedzenie świeżego czosnku przyniesie więcej korzyści, niż łykanie tabletek. Z tego też powodu, podczas gotowania, nie siekajmy czosnku dużo wcześniej, a lepiej tuż przed zjedzeniem potrawy. Podobnie obróbka termiczna pozbawia czosnek części jego korzystnych właściwości, ale jednocześnie jest on łagodniejszy w smaku.

Jako ciekawostkę, mogę powiedzieć, że trwają prace nad zamknięciem części składowych potrzebnych do wytworzenia allicyny w kapsułce. Związek ten miałyby się tworzyć dopiero w naszym przewodzie pokarmowym. Jednak, póki co najlepiej sprawdza się jedzenie świeżo rozdrobnionego czosnku.

Allicyna ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest bardzo pomocna w walce z infekcjami pochodzenia bakteryjnego, jak również pomaga w grzybicach.

Inny związek obecny w czosnku to ajoen. Również ma on działanie bakteriostatyczne, a dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi, korzystnie działa na układ trawienny (poprawia strawność tłuszczów), zmniejsza krzepliwość krwi oraz wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe (zapobiega zlepianiu się płytek krwi). Co więcej, przypisuje mu się działanie przeciwnowotworowe.

Czy można jeść czosnek bez ograniczeń?

Należy zdawać sobie sprawę, że nie powinno się jeść czosnku bez umiaru. Spożywanie zbyt dużych jego ilości obciąża wątrobę oraz nerki. Czosnek może również powodować wzdęcia oraz nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego (ból żołądka, zgaga).

Czosnek można podawać dzieciom około 10-11 miesiąca życia, oczywiście obserwując reakcję ich organizmu i zaczynając od małych ilości.


Niektórzy badacze ostrzegają również, że zjadanie zbyt dużych ilości czosnku w końcowym okresie ciąży może prowadzić do nadmiernego rozrzedzania krwi i ryzyka wystąpienia krwawień.

Podobnie, czosnek w nadmiarze może nadmiernie wzmacniać działanie leków przeciwzakrzepowych.

Przyjmuje się, że korzystne dla organizmu jest zjadanie od dwóch do czterech ząbków czosnku dziennie.

Czosnek chiński

Nie ulega wątpliwości, że nasza, polska żywność jest najlepsza :) Jednak chiński czosnek budzi sporo emocji i narosło dookoła niego trochę mitów, które należy wyjaśnić.

Zdarzają się osoby twierdzące, że czosnek chiński jest zawsze biały, zatem oni kupują różowy czosnek, ponieważ jest polski. Jednak kolor główki czosnku nie zależy od kraju produkcji, a od odmiany. I tak , dla przykładu, klasyczna polska odmiana czosnku, Huzar jest biała. Faktem jest, że z Chin przychodzą do nas przeważnie białe odmiany czosnku, ale nie jest to reguła.

Prawdą jest natomiast, że czosnek z Chin nie kiełkuje. Przed wysłaniem do Polski poddaje się go specjalnym zabiegom, po to właśnie, żeby nie wykiełkował w trakcie transportu.

Najważniejsze fakty  na temat czosnku w pigułce

  • Najsilniejsze działanie ma świeżo rozdrobniony ząbek czosnku.
  • Gotowany lub smażony czosnek jest łagodniejszy w smaku, ale traci część swoich właściwości zdrowotnych.
  • Czosnek jest zdrowy, ale nie mogą go jeść niemowlęta poniżej 10 miesiąca życia.
  • Nie powinno się jeść więcej niż 2-4 ząbki czosnku w ciągu dnia.
  • Czosnek chiński też może być różowy, a polski biały – kolor zależy od odmiany, nie od kraju produkcji.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności