Zdrowie i uroda

Lekarstwa z warzywniaka?

15.07.2014

Ostatnio szalenie modna staje się grupa produktów spożywczych określanych jako superżywność, czyli superfoods. Produkty te są bogate w składniki mineralne i witaminy oraz dodatkowo związki czynne biologicznie, które mają leczyć/zapobiegać licznym chorobom.

Superfoods są to produkty spożywcze znane tak naprawdę od wieków, bogate w witaminy, składniki mineralne, przeciwutleniacze, białko, błonnik, czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe – ale dopiero teraz nauka zaczyna je traktować poważnie.

Do superżywności zaliczyć możemy m.in.: jarmuż, brokuły, amarantus, czosnek, cebulę, kapustę, szpinak, żurawinę, śliwki, jabłka, miód, jaja, orzechy włoskie, jagody goi, natkę pietruszki, cykorię, kiełki. Jak widać w dużym stopniu są to produkty „swojskie” i  niezbyt drogie. Taka jest ideologia superfoods – żywność ta powinna być pochodzenia naturalnego i nieprzetworzona. Tak naprawdę medycyna ludowa korzysta z jej właściwości już od wieków.

Superżywność będzie przynosiła efekty zdrowotne tylko stosowana regularnie. Nie może jednak zastąpić zróżnicowanej, zbilansowanej diety.

Przykłady superżywności:

  • Buraki– zawierają barwnik – betaninę. Ma ona właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe, dodatkowo obniża poziom złego cholesterolu i oczyszcza organizm. Buraki zawierają też dużo kwasu foliowego, który zapobiega niedokrwistości.
  • Tuńczyk– doskonałe źródło selenu, mającego właściwości przeciwutleniające. Chroni skórę przed promieniowaniem UV, zmniejszając ryzyko zachorowania na czerniaka.
  • Zielony groszek– zawiera przeciwutleniacze, zapobiega stanom zapalnym w organizmie, przypisuje mu się rolę ochronną przed nowotworoami żołądka, obniża poziom „złego” cholesterolu LDL oraz poziom triglicerydów we krwi.
  • Śliwki– zawierają silny przeciwutleniacz – kwas chlorogenowy, który chroni tkanki przed uszkodzeniami i unieszkodliwia związki rakotwórcze. Dodatkowo śliwki stanowią dobre źródło błonnika pokarmowego oraz potasu i beta-karotenu.
  • Papaja– bogate źródło przeciwutleniaczy (karotenów, witaminy C i flawonoidów), witamin z grupy B, kwasu foliowego, potasu, magnezu i błonnika pokarmowego – co czyni ją świetnym owocem w diecie osób zagrożonych chorobami kardiologicznymi. Papaja zapobiega rakowi jelita grubego. Dodatkowo zawiera enzym papainę, która wchodzi w skład kremów rozjaśniających przebarwienia.
  • Żurawina– bogata w przeciwutleniacze oraz błonnik i witaminy A i C. Flawonoidy w niej zawarte ograniczają ryzyko wystąpienia chorób serca. Wypłukuje bakterie E. coliz dróg moczowych, dzięki czemu jest pomocna przy leczeniu stanów zapalnych.
  • Orzechy włoskie– zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, są więc korzystne dla mózgu i serca. Dodatkowo są dobrym źródłem witaminy E oraz witamin z grupy B i błonnika pokarmowego.
  • Kapusta– na surowo to świetne źródło błonnika, który wpływa korzystnie na pracę jelit. Kapusta zawiera też związki siarki poprawiające stan włosów, skóry i paznokci. Dodatkowo kapusta zawiera witaminy C, A, E i K oraz potas, wapń i magnez. Uważa się również, że kapusta może być stosowana w profilaktyce raka, zawiera m.in. glukozynolany które zatrzymują rozwój komórek nowotworowych.

Celowo starałam się podawać przykłady superfoods z naszego podwórka (z pewnymi wyjątkami), które są tanie i łatwo dostępne. Panuje teraz moda na superżywność, taką jak quinoa, czy nasiona chia, która pochodzi z daleka i jest po prostu droga, ale za to medialnie nagłośniona. Natomiast często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele z tej superżywności możemy wyhodować w swoim ogródku.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności