Zdrowie i uroda

Maca

08-06-2016

Maca jest zaliczana do tzw. produktów superfood, czyli mających właściwości szczególnie korzystne dla naszego organizmu. Przekonajmy się zatem dlaczego ten korzeń zasługuje na to zaszczytne miano.

Maca (łac. Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum) jest to warzywo korzeniowe rosnące w Andach peruwiańskich. Korzeń macy przypomina rzepę, tyle że o wielkości 5-8 cm. Maca jest suszona i gotowana lub też ściera się ją na proszek. Ma słodko-gorzki smak, dlatego nie każdemu będzie smakować.

Skład macy

Maca w niemal 60% składa się z węglowodanów. Natomiast białka stanowią około 10%. Warto dodać, że maca zawiera aż siedem niezbędnych aminokwasów, stąd jej białko jest zbliżone do białka pełnowartościowego. Zawiera niewiele tłuszczu (około 2%), przy czym w jego skład wchodzą kwas linolowy (omega-6) i kwas oleinowy (omega-9).

Maca zawiera sporo wapnia, magnezu, potasu, żelaza, cynku i miedzi.

Dodatkowo, są w niej obecne związki biologicznie czynne, takie jak: glukozynolany GLS, fitosterole, taniny, czy karotenoidy.

Właściwości zdrowotne macy

  • Może działać przeciwnowotworowo, ponieważ zawiera glukozynolany (GLS) i taniny.
  • Ma działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, co ponownie zawdzięcza taninom i GLS.
  • Obecne w niej fitosterole łagodzą stany zapalne i wzmacniają odporność.
  • Najprawdopodobniej może łagodzić dolegliwości związane z menopauzą.
  • Jest afrodyzjakiem, ponieważ zwiększa ukrwienie narządów płciowych.
  • Obecne w macy alkaloidy działają korzystnie na powstawanie spermy, dzięki czemu mogą poprawić płodność u mężczyzn.

Zagrożenia i niedogodności związane z macą

Glukozynolany w nadmiarze mogą mieć działanie wolotwórcze, a nawet mutagenne. GLS zmniejszają dostęp jodu do tarczycy, dlatego osoby z niedoczynnością tarczycy powinny unikać spożywania macy w dużych ilościach.

Dodatkowo, obecne w macy taniny nadają jej cierpki posmak, co nie każdy lubi.

Jak jeść macę

Maca nie działa po kilku dniach przyjmowania, należy ją spożywać przez dłuższy czas, żeby dała korzystne efekty. Zakłada się, że powinno się jeść około pół łyżeczki macy w proszku przez okres 4 miesięcy. Niektóre źródła mówią nawet o 2 łyżeczkach dziennie; w takim przypadku zaczynamy od mniejszych porcji, żeby stopniowo dojść do dawki docelowej.

Proszek macy dodajemy do koktajli, kakao, a nawet herbaty. Możemy go też użyć w wypiekach.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności