Zdrowie i uroda

Magnez

05-01-2016

Magnez często określa się jako pierwiastek życia, nie wydaje się to być przesadą, kiedy spojrzymy na listę funkcji, które pełni w organizmie człowieka.

Rola magnezu

W naszym organizmie magnez odgrywa następującą rolę:

- jest niezbędny do budowy kości i zębów;

- uczestniczy w kurczliwości mięśni;

- przyspiesza wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym, co chroni przed zakwaszeniem organizmu;

- ma działanie przeciwstresowe i uspokajające;

- spowalnia procesy starzenia się;

- bez niego wiele enzymów nie mogłoby pracować;

- jest niezbędny do transportu sodu i potasu, a więc m.in. uczestniczy w regulacji równowagi wodnej w organizmie;

- działa ochronnie na serce, zapobiegając jego niedotlenieniu;

- jest również uważany za czynnik przeciwzakrzepowy;

Niedobory magnezu

Niedobór magnezu w organizmie może doprowadzić m.in. do: zaburzeń krążenia, zaburzeń pracy serca, niedokrwistości, nadmiernej nerwowości, skurczy mięśni, kruchości kości, spadku odporności.

Niestety, magnez jest pierwiastkiem trudno przyswajalnym i jego niedobory są powszechne. Co gorsza, magnez szybciej „ucieka” z naszego organizmu w okresie, kiedy jesteśmy poddawani stresom i napięciom nerwowym. Jego brak z kolei  nasila nadpobudliwość i podatność na stres. W ten sposób koło sie zamyka. Dlatego też niezwykle ważne jest zwracanie szczególnej uwagi na ilość magnezu dostarczaną z pożywieniem.

Nadmiar magnezu

Osoby, których nerki pracują prawidłowo nie cierpią na nadmiar magnezu.

Źródła magnezu w diecie

Dobrym źródłem magnezu są:

- kiełki zbóż i otręby pszenne;

- kasza gryczana, w mniejszym stopniu jaglana;

- nasiona roślin strączkowych;

- suszone owoce;

- orzechy, migdały, pestki dyni, nasiona słonecznika;

- kakao i gorzka czekolada.

Warto również pić wodę mineralną bogatą w magnez, wchłanianie magnezu następuje bowiem jednocześnie z wchłanianiem wody.

Od czego zależy wchłanianie magnezu?

Wśród czynników zmniejszających wchłanianie magnezu wymienić należy: fosforany, związki fitynowe, dużą ilość błonnika. Ważne jest, żeby pestki moczyć na noc przed zjedzeniem ich w na przykład śniadaniowej owsiance, to poprawia wchłanianie magnezu.

Korzystnie na wchłanianie magnezu działa obecność witamin B1 i B6.

Najlepiej wchłania się magnez naturalnie występujący w żywności.  

W przypadku suplementacji magnezu preparatami farmaceutycznymi warto zwrócić uwagę w jakie formie magnez występuje. Solami magnezowymi najbardziej zbliżonymi do związków występujących w naturze są cytrynian, mleczan oraz asparaginian. Ponieważ magnez jest wchłaniany przede wszystkim w jelicie cienkim najlepiej przyjmować go w postaci tabletek dojelitowych.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności