Zdrowie i uroda

Menopauza – jak nie przytyć

27.08.2013

W okresie menopauzy w organizmie kobiety zmienia się gospodarka hormonalna, niestety zmiany te mogą negatywnie wpłynąć na szczupłą sylwetkę. Co zrobić, żeby drastycznie nie przytyć w tym okresie? Przeczytaj poniższy tekst…

Co sprzyja odkładaniu nadprogramowych kilogramów?

  • Obniżony poziom żeńskich hormonów w organizmie. Niski poziom estrogenów wpływa na zwiększenie apetytu. Jednocześnie relatywnie większe robi się stężenie męskich hormonów – androgenów, co z kolei sprzyja rozwojowi otyłości typu brzusznego. Wiec w okresie przekwitania u większości kobiet pojawiają się dodatkowe kilogramy i to niezależnie od tego jaką wagę miały one wcześniej.
  • Większa ochota na słodycze - wśród żeńskich hormonów zaczyna przeważać estron, którego duża ilość hamuje powstawanie w organizmie serotoniny (zwanej hormonem szczęścia). Powoduje to pogorszenie humoru i próbujemy się ratować jedząc słodycze, które co prawda na krótko poprawią nam nastrój, ale jednocześnie dostarczają mnóstwa niepotrzebnych kalorii.
  • Wzrost łaknienia (czyli jesteśmy szybciej głodne i chcemy zjeść więcej) – niski poziom serotoniny przyczynia się też do uwalniania neuropeptydu Y, a on z kolei wzmaga łaknienie (zwłaszcza na produkty bogate w cukry).
  • Zaburzone odczuwanie sytości – ograniczone jest wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie sytości. Do mózgu nie dociera sygnał mówiący „stop, dostałaś już wystarczającą ilość składników odżywczych, nie jedz więcej”.
  • Większa ochota na tłuste – zaburzone zostaje wydzielanie galaniny – związku regulującego apetyt na tłuszcze. W prawidłowo działającym układzie galanina zaczyna działać, kiedy w organizmie brakuje świeżej dostawy tłuszczu. Kiedy estrogeny nie kontrolują funkcjonowania galaniny, wzrasta ochota na kaloryczne pokarmy, a także niestety na alkohol, który dostarcza całe mnóstwo tzw. „pustych kalorii”!

 Jak przeciwdziałać nadprogramowym kilogramom?

Skoro wszystkiemu winne są hormony, jak walczyć z niechcianymi kilogramami? Rozwiązaniem problemów będzie ruch, terapia hormonalna i odpowiednia dieta.

Dieta pań w okresie menopauzy powinna dostarczać około 1800-1900 kcal.

W tym okresie życia kobiety są szczególnie narażone na osteoporozę, należy więc zwiększyć spożycie wapnia i magnezu. Wapń jest obecny w mleku, mlecznych napojach fermentowanych, żółtych serach (uwaga: zawierają też dużo tłuszczu i sodu), suszonych figach, natce pietruszki, migdałach, brokułach, małych rybkach ze szkieletami (np. szprotkach). Do odpowiedniego wchłaniania wapnia potrzebna jest też witamina D – najłatwiej ją otrzymać, spacerując w słoneczny dzień, jest bowiem produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Uwaga: wapń ma również działanie odchudzające. Magnez można znaleźć w kiełkach zbóż, kakao, nasionach roślin strączkowych, orzechach.

Przemianę materii poprawią witaminy z grupy B. Występują one w kaszach, białym serze, fasoli.

Dobrze jest również wzbogacić swoją dietę w soję. Soja zawiera związki podobne w budowie chemicznej do estrogenów. Nie działają one tak silnie jak kobiece hormony, ale mogą pomóc zmniejszyć takie objawy menopauzy jak np. uderzenia gorąca.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności