Zdrowie i uroda

Mleczko sojowe

15-12-2015

Ostatnio panuje pewna moda na zamienianie mleka krowiego mleczkiem sojowym. Czy te produkty faktycznie można stosować zamiennie i czy mleczko sojowe jest tak zdrowe, jak się mówi?

Przede wszystkim, chciałabym podkreślić, że nie jestem przeciwniczką mleka krowiego. Z diety powinny je wykluczyć jedynie osoby cierpiące na nietolerancję laktozy oraz alergię na białka mleka krowiego.

Warto również zdawać sobie sprawę, że mleczko sojowe to nie mleko. Słowo „mleko” jest zarezerwowane dla pokarmu wydzielanego tylko przez samice ssaków. W odniesieniu do mleczka sojowego można również stosować nazwę „napój sojowy”.

Mleczko sojowe z pewnością jest korzystnym urozmaiceniem diety i nawet jeżeli nie eliminujemy ze swojego menu mleka krowiego, to warto przynajmniej od czasu do czasu zastępować je mlekiem sojowym – zgodnie z podstawową zasadą żywienia, jaką jest urozmaicenie.

Właściwie w każdym przepisie, podającym mleko krowie, może ono zostać zastąpione mlekiem sojowym.

Jakie mleczko sojowe wybrać w sklepie?

Najlepsze będzie mleczko sojowe naturalne, zawierające jak najmniej dodatków. Unikamy mleczek smakowych, może są smaczniejsze, ale na pewno nie tak zdrowe. Zatem w skład takiego napoju sojowego powinny wchodzić woda i soja, dodatkowo korzystny jest dodatek związków wapnia (np. węglan wapnia). Wzbogaca on mleczko w wapń. Mile widziany może być również dodatek oleju lnianego, który jest źródłem kwasów omega-3.

Czy można przygotować mleczko sojowe w domu?

Mleczko sojowe można też przygotować w domu.  Przepłukane nasiona soi (ok. 1 szklanki) moczymy w wodzie przez noc. Następnie je odsączamy, dolewamy do nich wody (1 szklanka)  i całość miksujemy na kremową masę, którą następnie odsączamy przez gazę. Uzyskaną pulpę rozcieńczamy 2 szklankami wody i gotujemy, do momentu, w którym się spieni. Całość przesączamy przez gazę, a uzyskany płyn to właśnie surowe mleczko sojowe. Ważne: surowe mleczko sojowe koniecznie trzeba gotować przez około 7 minut. Proces samodzielnego przygotowania mleczka sojowego jest bardziej skomplikowany niż przygotowanie innych mleczek roślinnych. Jednak gotowanie w przypadku mleczka sojowego jest etapem, którego nie należy pomijać, ponieważ surowe zawiera substancje antyodżywcze.

Fakty nt. mleczka sojowego

  • Soja zawiera fitoestrogeny (m.in izoflawony)– związki te są przeciwutleniaczami, które regularnie spożywane mogą wspomagać gospodarkę hormonalną przy jej zaburzeniach. Badania pokazują, że mieszkanki Azji, które od dziecka jedzą soję, wykazują o połowę niższe ryzyko rozwoju raka piersi. Istnieją również badania mówiące, że izoflawony sojowe obniżają ryzyko nowotworu prostaty.
  • Istnieją również badania wskazujące, że regularne spożywanie produktów sojowych zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby układu krążenia oraz korzystnie wpływa na profil lipidowy krwi i zawartość cholesterolu.
  • Izoflawony sojowe mogą hamować enzym biorący udział w produkcji hormonów tarczycy. Takie działanie jest jednak przeważnie wynikiem niedoborów jodu. Może to prowadzić do niedoczynności tarczycy, a w dłuższym okresie do powiększenia tarczycy (wola). Ważne jest, aby każdy, kto regularnie spożywa soję, miał świadomość, czy je wystarczającą ilość jodu.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności