Zdrowie i uroda

Na co zwracać uwagę robiąc zakupy spożywcze? Musli.

19.02.2013

Musli (muesli, müsli) – mieszanka płatków zbożowych (owsianych, pszennych, żytnich, jęczmiennych) z dodatkami w postaci orzechów, suszonych owoców i pestek. Jedzona przeważnie z jogurtem lub mlekiem oraz dodatkiem świeżych owoców.

W sklepach mamy bardzo szeroki wybór różnego rodzaju płatków śniadaniowych, nie każde z nich można nazwać „musli”. Oczywiście, większość reklamowana jest jako zdrowa, pełna witamin i minerałów. Co się w nich kryje?

Płatki śniadaniowe wysokoprzetworzone

  1. Płatki formowane z odpowiedniej mąki, cukru lub soli – lekkie, cienkie płatki, np. kukurydziane czy pszenne, mogą nawet być z dodatkiem mąki razowej – silnie przetworzone, nie sycą na długo. Często oblepione miodem czy czekoladą – powinny raczej znaleźć się na półce ze słodyczami.
  2. Płatki ekspandowane – np. popping z amarantusa, ziarna pszenicy; ziarna poddane obróbce technologicznej, która je „nadmuchuje”, uzyskuje się tzw. „ziarna dęte”, które są chrupkie i łatwo mięknące w ustach.
  3. Musli typu granola i crunchy – jest pyszne (chyba wszyscy się z tym zgodzą?), ale to odpowiednio pieczone płatki posklejane za pomocą tłuszczu lub cukru, czyli ani zbyt zdrowe ani dietetyczne.

Generalnie, im zboże jest bardziej przetworzone, rozdrobnione, tym szybciej będzie strawione i niestety, szybciej po jego zjedzeniu zaczniemy odczuwać głód. Co gorsza, często jeżeli przeczytamy etykietę, to zauważymy, że ten pozornie dietetyczny produkt zawiera duże ilości cukrów prostych oraz tłuszczu.

To jeść musli czy nie? Oczywiście jeść, tyle że prawdziwe musli dobrej jakości.

Musli dobrej jakości

Musli dobrej jakości ze 100 g dostarcza nie więcej niż 350-400 kcal, zawiera przynajmniej 7 g błonnika pokarmowego oraz nie więcej niż 5 g tłuszczu i do 30 g cukru. Czytaj etykiety! Płatki zbóż powinny być jak najmniej przetworzone. W musli nie powinien znaleźć się tłuszcz utwardzany. Składniki słodzące (miód, syrop słodowy) muszą się znaleźć pod koniec listy składników w produkcie (na początku są składniki występujące w największej ilości).

Musli dobrej jakości zawiera dużo błonnika, dzięki czemu zapewnia sytość na wiele godzin. Dodatkowo, błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL oraz utrzymać cukier w normie, co ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób cywilizacyjnych takich jak choroby układu krążenia czy cukrzyca. Ponadto, takie musli stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B oraz witaminy E czy cynku.

Najlepszym rozwiązaniem jest musli własnoręcznie skomponowane, w zależności od tego co lubimy albo czego potrzebuje nasz organizm, kupujemy osobno płatki zbożowe, orzechy, nasiona roślin oleistych,  suszone owoce i mieszamy je w miseczce z probiotycznym jogurtem.

Co może się znaleźć w takiej mieszance? Ściągawka poniżej:

  • płatki owsiane,
  • płatki jęczmienne,
  • płatki żytnie,
  • płatki gryczane,
  • płatki z komosy ryżowej,
  • popping z amarantusa,
  • siemię lniane,
  • ziarna słonecznika.
  • pestki z dyni,
  • ziarno sezamu,
  • orzechy wszelakie 
  • suszone owoce: morele, śliwki, żurawina, owoce goji, figi, daktyle.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców
i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności