Zdrowie i uroda

Noworoczne postanowienia dietetyczne – co zrobić by działały

16-12-2021

Dla wielu z nas nowy rok oznacza szansę na nowy początek. Lubimy w tym okresie podejmować różne postanowienia, jednym z najczęściej powtarzających się jest: „muszę schudnąć”. Niektórzy wyznaczają je sobie nawet co roku, niestety co roku ponoszą też klęskę. Co zrobić, żeby jednak osiągnąć sukces i czy warto w ogóle podejmować takie wyzwanie?

Czy w ogóle warto podejmować dietetyczne postanowienia noworoczne?

Warto podejmować wyzwanie, które pomoże nam się cieszyć jak najlepszą kondycją naszego organizmu. Zatem każdy cel typu: zrzucę nadprogramowe kilogramy, zacznę jeść zdrowiej, będę pić więcej wody, itp., jest wart wysiłku. Oczywiście niekoniecznie trzeba zaczynać w Nowy Rok. Każdy moment jest odpowiedni, aby wystartować z dobrymi nawykami.  Jeżeli jednak właśnie ta data działa na ciebie mobilizująco, to do dzieła!

Błędy jakie popełniamy podejmując dietetyczne wyzwania

  1. Start bez przygotowania

Ważne jest, aby nie działać spontanicznie. Takie zrywy z reguły szybko się kończą i nie dają upragnionych efektów. Lepiej podejść do tego na spokojnie i z planem, o czym opowiem w drugiej część artykułu.

  1. Nierealny cel

Nie zakładaj, że musisz schudnąć 7 kilogramów w ciągu miesiąca. Osiągnięcie tego po pierwsze jest niezdrowe, a po drugie – na szczęście – mało realne. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, nie zakładaj, że zaczniesz biegać codziennie 5 kilometrów. Znowu, albo się zniechęcisz, albo dojdzie do kontuzji i będzie trzeba porzucić bieganie. Jeżeli słodzisz herbatę dwiema łyżeczkami cukru, bardzo trudno będzie ci z dnia na dzień odstawić cukier całkowicie. Dużo łatwiej przyzwyczaić się do stopniowego ograniczania słodzenia. Wyznaczenie sobie zbyt ambitnego lub wręcz nielogicznego celu spowoduje tylko to, że się zniechęcisz i porzucisz jakąkolwiek myśl o zmianie.

  1. Stosowanie diet cud, bezrefleksyjne podążanie za modami

Diety cud na dłuższą metę nie działają, mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, a co gorsze, można się przez nie nabawić poważnych niedoborów żywieniowych. To, że jakaś gwiazda stosuje określony sposób żywienia, nie oznacza wcale, iż jest to zdrowe, czy dobre dla jej organizmu. Zmieniając swój sposób jedzenia, najlepiej kierować się zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia – przygotowują je fachowcy, opierający się na rzetelnych badaniach.

  1. Podejmowanie aktywność fizycznej, której nie lubisz

Wiadomo, że zarówno dla schudnięcia, jak i dla ogólnie rozumianego zdrowia, aktywność fizyczna jest ważna, a właściwie konieczna. Sęk w tym, żeby znaleźć taką aktywność, którą polubisz. Jeżeli koleżanka chodzi na crossfit i pięknie wyrzeźbiła ciało, to nie znaczy, że Ty też się w tym odnajdziesz. Zawsze szukaj sportu, który będzie dobry dla ciebie. Nie bój się też próbować nowych rzeczy.

  1. Brak przyzwolenia na potknięcia

Wymyśliłeś sobie dietę, rygorystycznie trzymasz się jej przez pięć dni, ale przychodzi weekend i ulegasz pokusie. W związku z czym dochodzisz do wniosku, że i tak nawaliłeś, dalszy rygor nie ma sensu i odpuszczasz. Pozwól sobie na potknięcia, małe odstępstwa. Co więcej, możesz nawet w pewnym stopniu je przewidzieć i zaplanować, uwzględniając w swoim planie zmiany nawyków żywieniowych. Ale o tym w drugiej części artykułu.

 

Jak zaplanować realizację noworocznych postanowień?

 

  1. Wyznacz sobie cel, ale bez napinania się i pośpiechu

Po pierwsze musisz sobie uświadomić, że twoje ciało jest żywym organizmem, na który masz ograniczony wpływ i które rządzi się własnymi prawami. I nawet jeżeli przeczytałeś milion poradników i wszystko będziesz robić zgodnie ze sztuką, to i tak ciało może reagować po swojemu. I już na początku trzeba się z tym pogodzić. Potrzebna ci będzie również cierpliwość. Zazwyczaj oczekujemy szybkich efektów, a te często przychodzą dużo później, niżbyśmy chcieli.

  1. Określ sposoby na osiągnięcie swojego celu

Wypisz przynajmniej 10 dróg (może być ich więcej, tyle ile zdołasz wymyślić, ale muszą być możliwe do spełnienia), które pomogą ci osiągnąć twój wymarzony cel.

Przykładowo, jeżeli chcesz schudnąć możesz wypisać:

  • zmniejszyć wielkość posiłków;
  • zmienić proporcje składników na talerzu;
  • pić więcej wody;
  • nie pić i nie kupować napojów gazowanych;
  • nie jeść i nie kupować chipsów, ciasteczek itp.;
  • codziennie spacerować/jeździć na rowerze, przynajmniej przez 30 minut;
  • nie podjadać wieczorem;
  • ostatni posiłek jeść przynajmniej 2 godziny przed snem;
  • zachowywać przerwy pomiędzy posiłkami nie dłuższe niż 3-4 godziny;
  • nie słodzić herbaty, ani kawy;
  • pić czarna kawę, zamiast kawy ze śmietanką;
  • nie jeść skórki z kurczaka, boczku i tłustych wędlin typu baleron.

Nie wprowadzaj wszystkich zmian na raz. Zacznij od jednej, maksymalnie dwóch. Na kolejne przyjdzie czas. Dodawaj je raz na dwa tygodnie, raz na miesiąc – jak czujesz, że będzie dla ciebie najlepiej, tak aby wytrwać w ich realizacji.

  1. Bądź elastyczny i rozsądny

Ustal sobie widełki, w których będziesz funkcjonować, przy czym niech będą one możliwe do wypełnienia. Przykładowo, jeżeli wybrałeś „zmienić proporcje składników na talerzu”, a do tej pory znajdowały się na nim mięso i ziemniaki, nie zaczynaj od zalecanej połowy warzyw na talerzu. Na początek niech warzywa stanowią 1/4, a nawet 1/5 wielkości porcji. Stopniowo będziesz zwiększać ich ilość.

Umów się ze sobą, że nie jesz po 19-stej, ale jeżeli w sobotę spotykasz się ze znajomymi, to możesz jeść o 20-stej bez wyrzutów sumienia, co najwyżej w niedzielę pójdź na dłuższy spacer.

Z czasem zwiększaj sobie poziom trudności, na przykład wydłuż codzienny spacer do 45 minut albo jeden posiłek na tydzień niech będzie złożony tylko z produktów roślinnych.

  1. Nagradzaj się

Umów się sam ze sobą, że jeżeli w ciągu dnia uczciwie realizowałeś swoje założenia, należy ci się mała przyjemność. Na przykład możesz przeglądać przez kwadrans Instagram, czy posłuchać ulubionej muzyki. Chodzi o to, żeby to było coś, co naprawdę lubisz robić i na co czekasz cały dzień.

Raz na dwa tygodnie albo raz na miesiąc nagradzasz się większą przyjemnością, na przykład: kupujesz sobie książkę, o której od dawna marzyłeś, idziesz do kina, wykupujesz warsztaty z garncarstwa :)

Najważniejsze jest, aby wszystkie zmiany wprowadzać powoli, stopniowo i z poszanowaniem siebie, a wtedy zamieniłą się w zdrowe nawyki.

 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności