Zdrowie i uroda

Ocet jabłkowy

01-03-2016

Francuzki uważają, że naturalny ocet jabłkowy jest cudownym środkiem na zgrabną sylwetkę, lśniące włosy i promienną cerę. Jaka jest prawda? Poniżej znajdziecie kilka faktów na temat octu jabłkowego.

Ocet jabłkowy – krótka charakterystyka

Ocet jabłkowy, najprościej rzecz biorąc, jest produktem fermentacji jabłek. Posiada typowy bursztynowy, złocisty kolor i jabłkowy zapach. Można go używać do sałatek, sosów, majonezów, dań mięsnych.

Ocet jabłkowy a odchudzanie

Ocet jabłkowy to nie magiczny środek na odchudzenie. Jednak faktycznie przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu, zatem niewątpliwie może wspomagać odchudzanie. Dodatkowo, ocet jabłkowy posiada właściwości odwadniające, na początku kuracji z jego użyciem następuje szybki spadek wagi, ale należy pamiętać, że to organizm usuwa nadmiar wody, a tłuszcz gubi się zdecydowanie wolniej.

Co więcej, ocet jabłkowy daje uczucie sytości, dzięki czemu dłużej wytrzymuje się bez podjadania.

Picie samego octu nie wystarczy, żeby schudnąć. Trzeba zacząć więcej się ruszać i prawidłowo odżywiać.

Dodatkową korzyścią ze spożywania octu jabłkowego może być poprawa profilu lipidowego w organizmie.

Pamiętajmy, że nie musimy pić octu jabłkowego łyżkami. Zdecydowanie przyjemniejszym rozwiązaniem będzie jego dodatek do sałatek, czy mięsnych marynat.

Jeżeli chcemy pić sam ocet, to pijmy go w postaci rozcieńczonej przed posiłkiem (1-2 łyżeczki octu na 1 szklankę wody), trzy razy dziennie. Dodatkowo, trzeba pamiętać o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie, ponieważ ocet odwadnia.

Nie należy również stosować kuracji octem zbyt długo, ponieważ mimo wszystko podrażnia błony śluzowe przewodu pokarmowego. Najlepiej jest co jakiś czas (maksymalnie co 3 miesiące) robić tygodniowe przerwy.

Takiej kuracji nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę wrzodową.

Ocet jabłkowy – właściwości bakteriobójcze

Ocet tradycyjnie stosowany był w czyszczeniu i dezynfekcji. Takie jego użycie miało sens, ponieważ ocet wykazuje właściwości bakteriobójcze, hamuje również rozwój grzybów.

Ocet może być środkiem konserwującym, ograniczającym psucie się produktów spożywczych.

Ocet jabłkowy – cukrzyca

Badania pokazują, że ocet jabłkowy może obniżać poziom cukru we krwi. Poprawia podatność na działanie insuliny, zwłaszcza podczas posiłków o wysokiej zawartości węglowodanów, dzięki temu obniża poziom glukozy we krwi.

Istnieją badania dowodzące, że picie 2 łyżek stołowych octu jabłkowego przed snem może przyczynić się do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi na czczo.

Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 oraz zagrożone tą cukrzycą mogą włączyć ocet jabłkowy do swojej diety. Oczywiście, zawsze rozsądnie jest się skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ocet jabłkowy – inne właściwości

Badania na zwierzętach dowodzą również, że ocet jabłkowy może należeć do czynników obniżających poziom cholesterolu w organizmie, zapobiegając miażdżycy i chorobom serca.

Inne badania na zwierzętach wskazują na możliwość obniżania ciśnienia krwi.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności