Zdrowie i uroda

Piękne zęby a dieta

22-11-2016

Wygląd  i stan naszych zębów zależą nie tylko od częstotliwości wizyt w gabinecie dentystycznym oraz od rodzaju pasty i szczoteczki do zębów, ale również od naszej diety.

Praca u podstaw

Zdrowe zęby zaczynają się od wytrzymałej i twardej zębiny (tkanki zębowej). Zapewni ją dieta bogata w wapń. Efekty niedoborów wapnia ujawniają się po kilku latach, ale na pewno prędzej, czy później wystapią.

Kiedy może dojść u nas do niedoborów tego pierwiastka? Jeżeli jesteśmy na którejś z diet wykluczających nabiał (dieta bezlaktozowa, dieta Kwaśniewskiego, dieta wegańska) i nie zwracamy uwagi na uzupełnienie niedoborów wapnia pochodzącego z mleka, wapniem z innych produktów spożywczych. Na braki wapnia narażone są również kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy.

Źródła wapnia w diecie: mleko i jego przetwory, sezam, suszone owoce (figi, rodzynki), mak, migdały, ryby drobnoościste (szprotki jedzone z kręgosłupem).

Tworzymy osłonę

Z zewnątrz zęby pokrywa szkliwo, które chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów (zarówno tych z żywności, jak i pochodzących od bakterii wywołujących próchnicę). Szkliwo najlepiej zabezpieczamy przy pomocy odpowiedniej higieny jamy ustnej (m.in. nitkowaniu przestrzeni miedzyzębowych). Pomaga również odpowiednie nawilżenie jamy ustnej poprzez regularne picie niegazowanej wody mineralnej, najlepiej bogatej w wapń i magnez.

Olśniewający uśmiech

Zdarza się, że szkliwo ulega przebarwieniu pod wpływem jedzenia, które spożywamy. Przebarwienia mogą powstawać w wyniku działania kawy i czarnej herbaty, czerwonego wina, octu balsamicznego, sosu sojowego, cukierków lukrecjowych. Jeżeli nie chcemy wykluczać tych produktów z naszego menu, warto je jeść na początku lub w środku posiłku.

Zapach

Na zapach z ust wpływa nie tylko stan uzębienia  (np. próchnica), ale również to, co jedliśmy w ciągu dnia (a nawet dnia poprzedniego) oraz choroby układu pokarmowego (np. wrzody żołądka). Szczególnie długo utrzymuje się zapach czosnku oraz cebuli. Możemy je zmniejszyć jedząc natkę pietruszki (np. w postaci zielonych koktajli).

Żywność niebezpieczna dla zębów

Najgorsze dla zdrowych zębów są produkty słodko-kwaśne, mogą one uszkadzać szkliwo. Wymienić tu należy: słodkie napoje gazowane, piwa smakowe, lemoniady, żelki. Dla zębów nie są również najlepsze kwaśne owoce, soki owocowe i woda z cytryną. Zawsze po ich spożyciu warto przepłukać jamę ustna zwykłą, niegazowaną woda mineralną.

Unikać należy również krakersów, ciastek chipsów – te przekąski zawierają mąkę i cukier, w kontakcie ze śliną zamieniają się w lepką papkę i oklejają zęby.

Z kolei natka pietruszki, szpinak, czy mango (skądinąd zdrowe) zawierają włókna roślinne, które wbijają się między zęby, podrażniają dziąsła i zalegają w przestrzeniach międzyzębowych. Oczywiście nie wykluczajmy tych produktów z diety, ale nitkujmy zęby i ich zjedzeniu.

Co ciekawe, możemy jeść rodzynki – pomimo, że są słodkie, zawierają związki ograniczające rozwój bakterii wywołujących próchnicę.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności