Zdrowie i uroda

Pomidor

05.08.2014

Przez długie lata uważano, że pomidor jest rośliną ozdobną, a jego owoce są trujące. Za roślinę jadalną świat cywilizowany uznał pomidor dopiero w XIX wieku. Obecnie jest on warzywem szeroko rozpowszechnionym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Swoją popularność zawdzięcza fantastycznemu smakowi, niesamowitemu zapachowi i pięknemu kolorowi. Jednak jeszcze jedną cechą pomidora, o której nie wolno zapominać, jest jego wysoka wartość odżywcza.

Pomidor zawiera beta-karoten oraz likopen należące do karotenoidów, witaminy C i E oraz  polifenole.

Swój czerwony kolor pomidor zawdzięcza likopenowi – związkowi, który w organizmie człowieka pełni wiele bardzo pożytecznych funkcji. Przede wszystkim ma działanie antyoksydacyjne, czyli hamuje działanie wolnych rodników. Pomidory i ich przetwory powinni więc jeść wszyscy, którzy pragną zachować młodość na dłużej.

Likopen wraz z beta karotenem, również obecnym w pomidorze, zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego (promieniowanie UV). Obydwa karotenoidy nazywa się fotoochraniaczami. Regularne spożywanie pomidorów (a dokładniej pasty pomidorowej) zmniejsza powstawanie zaczerwienień i lekkich poparzeń słonecznych.

Badania wskazują, że przyjmowanie codziennie 60 mg likopenu przez 3 miesiące prowadzi do zmniejszenia ilości „złego” cholesterolu we krwi.

Dieta oparta na pomidorach, czyli innymi słowy związana z obecnością likopenu, zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.

Warto wiedzieć, że co prawda świeże pomidory stanowią bogate źródło likopenu, ale jest on lepiej przyswajalny z produktów przetworzonych. Sosy i pasty pomidorowe, soki pomidorowe, czy ketchup są doskonałymi źródłami likopenu.

Likopen, ale i beta-karoten, to związki które lepiej się wchłaniają w obecności tłuszczu. Z tego powodu sałatkę z pomidorów zawsze jedz z oliwą, a do zupy pomidorowej dodaj kroplę oleju lnianego.

Dwa duże pomidory zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, która obok witaminy E należy do silnych przeciwutleniaczy. Co więcej, witamina C poprawia przyswajanie żelaza. Dobrym pomysłem będzie więc obiad składający się z mięsa indyczego (np. indyka wolnego z natury) podany z surówką z pomidorów.

Pomidory stanowią również dobre źródło potasu, na którego niedobory często cierpimy w wyniku stresu. Wspomniane już dwa pomidory pokrywają jedną czwartą dziennego zapotrzebowania na potas.

Pomidory są wyjątkowo niskokaloryczne – 100 g dostarcza tylko 15 kcal. Dodatkowo, obecne w pomidorze kwasy organiczne pobudzają wydzielanie soków trawiennych, regulując przemianę materii. 

Czy to warzywo nie ma wad? Pomidory zawierają szczawiany, zatem osoby cierpiące na zapalenie stawów oraz kamicę szczawianową powinny ograniczyć ich spożycie. Ponadto, warzywa te mogą być przyczyną reakcji alergicznej.

Krój pomidory bezpośrednio przed podaniem/gotowaniem; najlepiej używaj do tego noża z ząbkami, tak aby nie zgniatać warzywa i nie tracić cennego soku.

Świeże pomidory przechowuj poza lodówką (chyba że masz w niej specjalną komorę), w przeciwnym razie szybko stracą smak i aromat.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności