Zdrowie i uroda

Rukiew wodna

21-06-2016

Rukiew wodna w medycynie ludowej była znana od dawna i stosowano ją na różne dolegliwości i choroby. Przez lata nieco zapomniana, obecnie znowu stała się modna, miedzy innymi dzięki dr Fuhrman’owi i jego skali wartości odżywczej, który stwierdził, że należy ona do najzdrowszych warzyw świata. Również Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) oficjalnie umieściło rukiew wodną na pierwszym miejscu w rankingu zdrowej żywności.

Skład rukwi wodnej

Rukiew wodna jest bogata w składniki mineralne, witaminy oraz związki biologicznie czynne. Zawiera dużo wapnia (120 mg/100 g produktu), są w niej obecne również magnez (21 mg/100 g produktu), potas (330 mg/100 g produktu) i witaminy C (43 mg/100 g produktu) oraz A ((3191 IU/100 g produktu). Znajdują się w niej również liczne przeciwutleniacze.

 

Właściwości zdrowotne

  • Ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, rukiew wodna ogranicza szkodliwe działanie wolnych rodników, a tym samym opóźnia procesy starzenia się skóry. Przy regularnym jedzeniu rukwi (80 g/dziennie, czyli porcji odpowiadającej 2 kopiastym szklankom posiekanej rukwi) przez ponad 2 miesiące można zauważyć spłycenie się zmarszczek, ograniczenie przebarwień i zwężenie porów.
  • Rukiew wodna ogranicza prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów. Badania dowodzą, że regularne spożywanie rukwi zmniejsza uszkodzenia DNA (korzystny efekt zaobserwowano zwłaszcza u palaczy), co ogranicza rozwój komórek rakowych.
  • Dostarcza do organizmu karotenoidy: luteinę i beta-karoten, które są niezwykle ważne i potrzebne w diecie, ponieważ obniżają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej oka oraz zaćmy, będących głównymi przyczynami ślepoty u osób starszych.
  • Łagodzi stany zapalne, m.in. dzięki obecnej w niej witaminie K.

Zastosowanie w kuchni

Rukiew wodna ma lekko pikantny smak, wyczuć w niej można również delikatną słodycz. Można ją dodawać do zielonych koktajli, może też być składnikiem sałatek, dodatkiem do kanapek, a nawet można z niej ugotować zupę, albo podać posypane nią risotto lub makaron.

Kanapka z indykiem i rukwią wodną

1 bułka grahamka, 1 łyżeczka masła, 2 plasterki piersi z indyka (Filet Specjał), ¼ jabłka ze skórką pokrojonego na plasterki, garść umytej rukwi wodnej – bułkę przekroić, obydwie połówki posmarować masłem, na każdą położyć po kilka plasterków jabłka oraz plasterek wędliny, na jedną połówkę położyć rukiew, złożyć połówki bułki.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl
lista aktualności