Zdrowie i uroda

Stewia

11.03.2014

Jeżeli przyjmiemy, że cukier to biała trucizna, czego możemy używać zamiast niego? Możecie spróbować stewię – naturalny słodzik z Ameryki Południowej.

Pochodzenie i charakterystyka

Stewia od dawna jest znana w Ameryce Południowej. Indianie zamieszkujący ten kontynent stosowali ją jako lekarstwo. Pierwszy „komercyjny” słodzik na bazie stewii został wyprodukowany już w 1971 roku w Japonii, gdzie do tej pory jest to jedna z popularniejszych substancji słodzących. Unia Europejska bardzo długo podejrzliwie patrzyła na stewię. Dopiero po żmudnych badaniach zgodziła się dopuścić ten słodzik na rynek europejski. Stewia została oficjalnie uznana przez UE za bezpieczny dodatek do żywności w listopadzie 2011 roku; słodzik ten został oznaczony symbolem E960.

Substancja słodząca znajduje się w dużych ilościach w liściach stewii. Można używać liści świeżych, suszonych w całości lub też sproszkowanych. Wystarczy zalać je wodą aby otrzymać niezwykle słodki płyn. Stewię można hodować w domu lub kupować już gotowy produkt (w różnej postaci: suszonych liści, pastylek, proszku, płynu).

Za słodki smak jaki dają liście stewii odpowiadają glikozydy. Jest ich kilka, część z nich daje gorzki posmak. Niektóre osoby po spróbowaniu stewii, dochodzą do wniosku że nie mogą jej używać, bo nie odpowiada im jej gorycz. Wszystko zależy od tego jaki jest skład  chemiczny danego preparatu stewii. Część osób określa posmak pozostawiony przez stewię jako „ziołowy”. Stąd mogą ją akceptować w potrawach z dodatkiem ziół (np. sos pomidorowy, którego kwaśny smak łamany jest zazwyczaj odrobiną słodyczy z cukru), ale niekoniecznie muszą im smakować np. lody owocowe, czy ciasteczka maślane posłodzone stewią.

Dla kogo poleca się stewię

Stewia jest polecana dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Jej regularne stosowanie może nieznacznie obniżyć wartości ciśnienia.

Posiada ona właściwości przeciwpróchnicze oraz hamuje rozrost płytki nazębnej. Jest polecana dla osób cierpiących na paradontozę.

Uważa się też, że stewia może być naturalnym antydepresantem i łagodnym środkiem pobudzającym układ nerwowy.

Wspiera układ odpornościowy ograniczając prawdopodobieństwo wystąpienia przeziębień.

Mogą ją stosować diabetycy – nie podnosi poziomu glukozy we krwi.

Słodzik ten polecany jest również dla osób na diecie odchudzającej oraz generalnie dla wszystkich, którzy dbają o linię.

Można ją używać w żywieniu osób cierpiących na fenyloketonurię.

Zastosowanie w przemyśle spożywczym i w domu

Stewia znalazła zastosowanie w produkcji produktów o obniżonej ilości kalorii, takich jak np. lody, fermentowane produkty mleczne, płatki śniadaniowe, nektary owocowe, wyroby cukiernicze. Dzięki temu, że stewia w temperaturze do 200°C nie ulega rozpadowi, może być stosowana do produkcji marmolad i dżemów (o obniżonej wartości energetycznej) oraz do pieczenia ciast i ciasteczek.

Stewię można też oczywiście używać w domu, zarówno do słodzenia herbaty, jak i do upieczenia sernika.

Właściwości stewii - podsumowanie

  • słodzik całkowicie naturalny,
  • ma „zero kalorii”,
  • posiada właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze,
  • jest odporna na wysoką temperaturę (do 200˚C), dzięki czemu można ja stosować podczas gotowania i pieczenia,
  • jest rozpuszczalna w wodzie i alkoholach,
  • jest wielokrotnie słodsza od białego cukru,
  • może pozostawiać lekko gorzki posmak – w zależności od składu.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy@indykpol.pl

lista aktualności