Zdrowie i uroda

Suplementy – łykać, czy nie

10-09-2014

Wiemy, że cudowne tabletki nie istnieją, a jednak wystarczy włączyć telewizor, żeby już po chwili dowiedzieć się, iż kiedy przyjmiemy magiczną kapsułkę, to natychmiast staniemy się szczupli, nasza cera się wygładzi, a zmiany miażdżycowe w naczyniach krwionośnych znikną.

Jednak wyżej wymienionych problemów nie da się załatwić samym połknięciem kapsułki, niezbędna jest dieta i zmiana stylu życia.

Suplement można zastosować wuzupełnieniu chwilowych niedoborów składników odżywczych. Kiedy na przykład często łapią nas skurcze w łydkach, można sięgnąć po tabletki magnezu. Powinny pomóc. A następnie należy się zastanowić, czego brakuje w mojej diecie? Jaka jest przyczyna niedoboru? Może piję za dużo kawy? Albo jem zbyt dużo białego pieczywa, a w moim jadłospisie brak produktów z mąki razowej? Jeżeli już zdecyduję się na łykanie magnezu w kapsułce, dobrze jest jednocześnie ograniczyć picie kawy i nastawić się, że suplement nie zadziała natychmiast. A docelowo najlepiej zmienić dietę, tak żeby nie doprowadzać do niedoborów.

Niektóre preparaty, na przykład zawierające krzem – dobre na włosy i paznokcie, zaczynają działać nawet po trzech miesiącach regularnego brania. Jeżeli zamiast tak długo przyjmować preparat zmienilibyśmy nawyki żywieniowe, stan naszych włosów i paznokci również by się poprawił.

Łykając suplementy należy pamiętać, żestosunkowo łatwo je przedawkować. Z kolei przedawkowanie w przypadku witamin i minerałów naturalnie występujących w żywności jest już dużo trudniejsze (aczkolwiek nie niemożliwe). W przypadku suplementów chyba najłatwiej przedawkować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E i K), ponieważ gromadzą się one w organizmie. Natomiast ciężko by było przedawkować witaminę C, ponieważ jest ona wydalana z moczem. Z drugiej strony nie ma sensu łykać jej zbyt dużo, bo jej nadmiar i tak zostanie usunięty z organizmu.

Oczywiście istnieją pierwiastki, na które zapotrzebowanie trudno jest pokryć dietą – wymienić tutaj można jod albo wspomniany magnez. Jednak zanim zaczniemy łykać kapsułki, warto jest zrobić badania jakiego pierwiastka faktycznie nam brakuje. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na wieloskładnikowe preparaty – prawdopodobieństwo, że jednocześnie brakuje nam dziesięciu związków jest znikome.

Warto też wiedzieć, że producent wprowadzając na rynek nowy suplement najpierw musi go zgłosić w Inspektoracie Sanitarnym i dopiero ten wydaje zezwolenie (bądź nie) na sprzedaż specyfiku na polskim rynku. Powinniśmy uważać kupując suplementy nieznanych firm na bazarze lub przez internet. Zawsze sprawdzajmy czy jest notyfikacja (zezwolenie na sprzedaż) Inspektoratu Sanitarnego.

Wykaz suplementów znajdziecie na http://suplementy.gis.gov.pl/suplementy.php

I na koniec, może kogoś zainteresuje definicja suplementu. Jak z niej wynika,suplementy mogą uzupełniać normalną dietę, ale jej nie zastępują.

Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jestuzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego (Dz.U. 2010 r. Nr 136, poz. 914 z późn. zm.).

 

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych.Właścicielka poradni dietetycznej online Dobrze jeść (www.dobrzejesc.com). Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl

lista aktualności