Diety odchudzające

Czy warto jeść regularnie?

31-08-2021

Przyzwyczajenie organizmu do stałych godzin spożywania posiłków sprzyja szczupłej sylwetce, ale nie tylko. Sprawdź dlaczego warto jeść zgodnie z biorytmem i jak to zrobić.

Rozkład posiłków w ciągu dnia

Zgodnie z założeniami klasycznej dietetyki, opartej na wiedzy o działaniu organizmu, optymalnie powinniśmy jeść od 3 do 5 posiłków w ciągu dnia (a w każdym z nich powinna się znaleźć porcja warzyw lub owoców). Najlepiej żeby to były 3 większe posiłki i 2 mniejsze, jedzone w regularnych odstępach czasu, średnio co trzy godziny. Przykładowo śniadanie jemy o 7:00, drugie śniadanie o 10:00, obiad o 13:00, podwieczorek o 16:00, a kolację o 19:00.

Śniadanie powinno się jeść pomiędzy 7:00 a 9:00 (najpóźniej godzinę po przebudzeniu). Po nocy w naszym organizmie jest mało glukozy i chcąc dostarczyć sobie zastrzyk energii musimy ją uzupełnić.

Drugie śniadanie zapobiegnie napadom głodu między śniadaniem a obiadem, uzupełni niedobory energii i poprawi koncentrację.

Obiad powinien być największym posiłkiem w ciągu dnia. Najlepiej żeby jego połowę stanowiły warzywa.

Im bliżej wieczora, tym bardziej rośnie poziom galaniny w organizmie. Pobudza ona apetyt na tłuszcze. Dobrze jest zaspokoić go w korzystny dla nas sposób, jedząc na podwieczorek garstkę migdałów, czy orzechów włoskich.  

Lekką kolację należy zjeść 2-3 godziny przed snem, tak żeby na noc nie obciążać żołądka i wątroby.

Co zyskujemy dzięki regularnym posiłkom

Dzięki regularnemu jedzeniu posiłków:

  • Zapobiegamy wahaniom cukru we krwi i stabilizujemy produkcję insuliny, co nie tylko pomaga nam uniknąć dodatkowych kilogramów, ale też zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2.
  • Unikamy podjadania – zmuszamy żołądka do ciągłej pracy, mniej tyjemy.
  • Zmniejszamy magazynowanie tłuszczu przez nasze ciało, czyli nie tyjemy.
  • Mamy lepszy nastrój i jesteśmy spokojniejsi – znacie to uczucie kiedy z głodu stajecie się nerwowi? Dzięki regularnym posiłkom można tego uniknąć.
  • Unikamy problemów z trawieniem i wypróżnianiem – jedząc regularnie trenujemy organizm i zaczyna on działać jak w zegarku.
  • Mamy więcej energii – jeżeli jemy nieregularnie organizm nigdy nie wie, kiedy dostanie dawkę energii, na wszelki wypadek działa więc na zwolnionych obrotach, a my czujemy się zmęczeni i mało wydajni.
  • Unikamy wieczornego objadania się, bo jedząc systematycznie podczas dnia po prostu nie czujemy takiej potrzeby.

Jak wprowadzić regularne posiłki

  • Planujmy jadłospis z wyprzedzeniem – można go rozplanować na kilka dni, a nawet na tydzień; to nie tylko pomoże regularnie jeść, ale też zarządzać domowym budżetem.
  • Gotujmy na zapas – pozwoli to zaoszczędzić czas spędzony w kuchni; żeby nie było monotonnie można zmieniać dodatki, na przykład pierś z indyka pieczona w rękawie jednego dnia możemy zjeść z komosą ryżową i salsą z mango, a kolejnego z makaronem i sałatą z pomidorami. Są też tacy, którzy gotują na cały tydzień, część produktów mrożąc.
  • Spróbujmy przygotowywać sobie lunchboxy – nawet gdy pracujemy w domu – dzięki temu wyrobimy sobie nawyk, a poza tym łatwiej jest sięgnąć po coś już przygotowanego, niż w ciągu dnia tworzyć posiłek od podstaw.
  • Ustawmy sobie przypomnienia w telefonie – z czasem nie będą już potrzebne, bo sam żołądek zacznie działać jak budzik.

Jak oszukać głód

Próbujecie jeść regularnie, zachowując odpowiednie przerwy między posiłkami, ale jesteście przyzwyczajeni do podjadania, a organizm natarczywie domaga się pokarmu? Można spróbować oszukać głód:

  • Wypić szklankę wody – najlepiej ciepłej; może być z cytryną, limonką, grejpfrutem, miętą, melisą, itp.. Po pierwsze na chwilę wypełni żołądek, oszukując głód. Po drugie, ważniejsze, o ile nie jesteśmy silnie odwodnieni, sygnał głodu i pragnienia jest taki sam. Zatem jeżeli poczujemy się głodni, wielce prawdopodobne, że po prostu chce nam się pić.
  • Sięgnąć po miętowa gumę do żucia albo umyć zęby miętową pastą.
  • Unikać wychłodzenia, kiedy jest nam zimno jemy więcej, bo organizm potrzebuje dodatkowej energii.
  • Zająć się czymś, co pochłonie naszą uwagę – często jemy z nudów.
dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności