Diety odchudzające

Najzdrowsze diety świata 2022 roku

01-03-2022

Zespół 27 ekspertów od dietetyki, psychodietetyki, cukrzycy, chorób serca i otyłości przyjrzał się 40 dietom. Były one oceniane biorąc pod uwagę ich: wartość odżywczą, bezpieczeństwo, zdolność do krótko i długotrwałej utraty wagi, łatwość stosowania, potencjał w zapobieganiu oraz leczeniu chorób serca i cukrzycy.

5 najlepszych diet świata

  1. już po raz piąty z rzędu, znalazła się tu dieta śródziemnomorska
  2. ex aequo: dieta DASH i dieta fleksitariańska
  3. dieta MIND
  4. dieta Mayo
  5. dieta TLC

Dieta śródziemnomorska – zasady

Nie ma tu mowy o żadnych rygorystycznych zasadach. Jest to sposób żywienia, mający swoje korzenie w tradycyjnej, codziennej diecie osób żyjących w krajach śródziemnomorskich.W tym sposobie żywienia przeważają warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, orzechy, zioła i przyprawy. Podstawowym tłuszczem jest oliwa. Kilka razy w tygodniu je się ryby i owoce morza. W diecie tej występują również jaja, nabiał oraz drób, jednak rzadziej niż w diecie zachodniej. Jak najbardziej dopuszczalny jest kieliszek czerwonego wina. Więcej o tej diecie przeczytacie tutaj.

Dieta DASH – zasady

Dieta DASH również oparta jest na warzywach, owocach, żywności pełnoziarnistej. Pojawia się w niej również nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu. Powstała ona z myślą o osobach chorujących na nadciśnienie, w związku z czym jest bogata w produkty obfitujące w potas, wapń, białko, błonnik; są to składniki pokarmowe obniżające ciśnienie krwi. W diecie tej zwraca się również szczególną uwagę na ograniczenie spożycia sodu. Więcej o tej diecie przeczytacie tutaj.

Dieta fleksitariańska – zasady

Jest to bardzo elastyczny sposób żywienia. Najogólniej rzecz biorąc polega on na jedzeniu dużych ilości warzyw i owoców (elementy diety wegetariańskiej) i ograniczeniu spożycia mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonego). Więcej o tej diecie przeczytacie tutaj.

Dieta MIND – zasady

Jest to dieta szczególnie korzystana dla naszego mózgu. Zaleca się tu jedzenie warzyw zielonoliściastych oraz innych, owoców jagodowych, orzechów, nasion roślin strączkowych, zbożowych produktów pełnoziarnistych, ryb, drobiu, stosowanie oliwy i picie wina (1 kieliszek/dzień). Więcej o tej diecie przeczytacie tutaj.

Dieta Mayo (dieta kliniki Mayo) – zasady

Ważne, aby nie mylić jej z dietą jajeczną, nazywaną również dietą Mayo, bardzo restrykcyjną i opierająca się głównie na jajkach i nielicznych warzywach.

Dieta kliniki Mayo polega na jedzeniu warzyw i owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego białka, nienasyconych tłuszczów oraz codziennej niskokalorycznej słodkiej przekąski.

Dieta TLC – zasady

Została stworzona z myślą o walce z cholesterolem. Polega na jedzeniu dużych ilości owoców i warzyw, drobiu i ryb bez skóry, niskotłuszczowych lub beztłuszczowych produktów mlecznych oraz produktów zbożowych z pełnego przemiału. Więcej o tej diecie przeczytacie tutaj.

Jak widać powyższe diety inaczej się nazywają, różnią się szczegółami typu ile porcji czego jeść w ciągu dnia, ale generalnie uwzględniają te same grupy produktów spożywczych. Grupy te znajdują się również na talerzu zdrowego żywienia. Więcej o samym talerzu przeczytacie tutaj.

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności