Diety odchudzające

Sylwetka skinny fat

01-03-2022

Jesteś szczupła, może wręcz wątła, ale masz wystający brzuch i boczki? Możliwe, że trafiła ci się budowa ciała typu skinny fat. Co to dokładnie znaczy, czy ma jakieś konsekwencje zdrowotne i czy można to zmienić? Sprawdź poniżej.

Skinny fat – co to?

Skinny fat jest jednym z typów sylwetki. Po angielsku określany jest też on jako normal weight obesity; polski odpowiednik to osoba szczupło-otyła, ewentualnie chudy grubas. U mężczyzn nazywa się go również brzuchem piwnym. Ten typ sylwetki posiadają osoby, których BMI wynosi mniej niż 25 kg/m2, co oznacza, że ich masa ciała jest prawidłowa. Jednak przy tej prawidłowej wadze występuje zbyt duża zawartość tłuszczu w organizmie (udział procentowej tkanki tłuszczowej BF wynosi więcej niż 30% u kobiet i 20% u mężczyzn). Czyli sylwetkę typu skinny fat charakteryzuje wysoki poziom tkanki tłuszczowej w stosunku do niewielkiej ilości tkanki mięśniowej. Ten typ sylwetki jest częstszy u kobiet niż u mężczyzn. Prawdopodobieństwo wystąpienia sylwetki skinny fat wzrasta z wiekiem.

Czym charakteryzuje się sylwetka typu skinny fat?

Cechy charakterystyczne tego typu sylwetki to: szczupłe nogi i ramiona, wątła sylwetka, wystający brzuch i boki, fałdki na plecach oraz szerokie biodra (są to obszary, w których odkłada się tłuszcz), cellulit, skóra pozbawiona jędrności, słaba kondycja fizyczna.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi sylwetki typu skinny fat?

Wymienić tu można: zbyt niską aktywność fizyczną lub w ogóle brak ruchu, złą dietę (bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe, ubogą w błonnik), za wysoką kaloryczność diety w stosunku do zapotrzebowania organizmu, nadużywanie alkoholu.

Jakie są niebezpieczeństwa związane z sylwetką typu skinny fat?

Okazuje się, że osoby posiadające ten typ sylwetki mogą cierpieć na podobne schorzenia jak osoby, u których występuje nadwaga czy otyłość (zwłaszcza brzuszna). Wymienić tu należy m.in.: cukrzycę, insulinooporność, miażdżycę, hipercholesterolemię, wyższą śmiertelność spowodowaną chorobami serca.

Jak zmienić sylwetkę typu skinny fat?

Najogólniej rzecz biorąc należy zmienić swój styl życia, zająć się dietą, ograniczyć alkohol i zwiększyć aktywność fizyczną.

Odnośnie diety – jeżeli BMI jest w normie nie musimy zmniejszać ilości kalorii dostarczanych z dietą, a powinniśmy raczej zadbać o jej jakość. Świetnie się sprawdzi na przykład dieta śródziemnomorska. Można również wprowadzić dietę o niskim indeksie glikemicznym.

Dietę śródziemnomorską charakteryzuje duże spożycie: warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, nasion, ziaren, oliwy i oliwek, czosnku i cebuli oraz przypraw takich jak: bazylia, oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia. Dodatkowo, w diecie tej występuje umiarkowane spożycie nabiału (głównie są to sery i jogurt), ryb i owoców morza, drobiu. Ponadto, w diecie tej rzadko się je: czerwone mięso, jaja, cukier. Tutaj znajdziecie przykładowy jadłospis oparty na diecie śródziemnomorskiej.

Stosując dietę o niskim indeksie glikemicznym (IG) wybieramy produkty spożywcze zawierające cukry, które są wolno wchłaniane i dzięki temu przyczyniają się do najmniejszych wahań poziomu glukozy i insuliny we krwi. Produkty spożywcze o niskim IG (<55%) to większość surowych warzyw i owoców, orzechy, warzywa strączkowe, niskotłuszczowe produkty mleczne. Zauważyć należy, że nie podaje się wartości IG dla mięsa, drobiu, ryb, awokado, serów i jajek, ponieważ te pokarmy zawierają niewiele węglowodanów lub nie zawierają ich wcale. A tak wygląda przykładowy jadłospis charakteryzujący się niskim indeksem glikemicznym.

Chcąc pozbyć się sylwetki typu skinny fat warto do swojej tygodniowej rutyny wprowadzić treningi, zarówno tlenowe (np. rower, bieganie, a nawet szybkie spacery, czy nordic walking), jak i oporowe (np. z hantlami, wykorzystujące masę własnego ciała).

dr Anna Kulikowska, Doradca Żywieniowy; specjalista z zakresu dietetyki i żywienia oraz jakości surowców i produktów spożywczych. Aktywnie promuje zdrowy styl odżywiania poprzez liczne publikacje, w tym docierające do szerokiego grona odbiorców informacje w internecie. Umiejętnie łączy  teorię z praktyką pokazując jak w oparciu o ogólnodostępne produkty spożywcze komponować dobrze zbilansowane posiłki odpowiednie dla osób w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.
Jeśli masz pytania do naszego eksperta, pisz na adres: doradcazywieniowy // indykpol.pl
lista aktualności